12.01.2017 14:54

Sprzedaż winyli pobije rekord wszech czasów

Czarna płyta ma się naprawdę dobrze i przeżywa prawdziwy renesans. Niebawem płyta gramofonowa może pobić rekord sprzedaży pierwszy raz od lat 80. przekraczając liczbę 1 miliarda.

Sprzedaż winyli pobije rekord wszech czasów
foto: materiały prasowe

Myśleliście, że po winyle sięga tylko starsze pokolenie, które żyje wspomnieniami? Nic bardziej błędnego. Czarne płyty wróciły do łask i mają się coraz lepiej. Sprzedaż winyli w samej Wielkiej Brytanii po raz 1. w historii przegoniła pliki cyfrowe i również w innych krajach ma się świetnie.

Prawdopodobnie rynek płyt winylowych kolejny raz zaliczy dwucyfrowy wzrost i to już siódmy rok z rzędu. Zainteresowanie winylem ciągle rośnie i przewiduje się sprzedaż ponad 40 milionów albumów w 2017 roku. W takim przypadku branża może pokonać rekord sprzedaży 1 miliard pierwszy raz od lat 80.  

Według badań przeprowadzonych przez Deloitte i opublikowanych przez Financial Times, sprzedaż nowych gramofonów oraz akcesoriów wynosiła w granicach 7% z całego obrotu branży muzycznej stanowiącego 15 miliardów dolarów.

Paul Lee, główny technolog w dziale technologii, mediów i telekomunikacji w Deloitte wyjaśnił, dlaczego ludzie decydują się mimo wszystko na czarny krążek:

"

Wszechobecność usług do streamingowania muzyki sprawiła, że nigdy nie była ona bardziej dostępna dla konsumenta. Pomimo tego klienci decydują się kupić coś bardziej namacalnego i nostalgicznego z ceną, która gwarantuje wytwórniom płytowym znaczne dochody. "

Mimo tego Lee ostrzegał, że zainteresowanie winylem może już sięgać zenitu:

"

Winyl ma przyszłość w świecie muzyki, jest atrakcyjny zarówno z finansowego punktu widzenia jak i estetycznego, jednak wątpliwe jest to, by stał się głównym napędem dla dużego wzrostu czy zysków. "

Na początku 2017 roku światło dzienne ujrzał raport z którego wynikało, że sprzedaż winyli w Wielkiej Brytanii przekroczyła 3 miliony po raz pierwszy od 1991 roku - sprzedano około 3,2 miliona płyt 2016 i w porównaniu do poprzedniego roku wzrost wyniósł 53%. Do takiego wyniku przyczynił się znacznie David Bowie, którego winyle sprzedawały się najlepiej w Wielkiej Brytanii. Na pierwszym miejscu sprzedaży znalazła się płyta „Blackstar”.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News