Stalowe pięści i ćwieki! 33 lata temu Motörhead wydał „Iron Fist”

Marcin Krzysztof Wodynski
17.04.2015 16:57
Stalowe pięści i ćwieki! 33 lata temu Motörhead wydał „Iron Fist” Fot. materiały prasowe

Następca „Ace of Spades” został wydany 17 kwietnia 1982 roku i wspiął się na 6. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Oto kilka ciekawostek związanych z albumem.

Motörhead przed wydaniem "Iron Fist" miał przed sobą wielkie wyzwanie. Miał już w dorobku tak ważne dzieła jak "Ace of Spades" czy "Overkill". Oto kilka faktów opowiadających o tym, jak muzycy tworzyli tę płytę:

Skąd nazwa?

Lemmy usiłował wymyślić nazwę dla tytułowego utworu na nową płytę. Przypomniało mu się, że Motörhead zagrał kiedyś koncert pod nazwą Iron Fist and the Hordes from Hell. Wydało mu się to chwytliwe i chciał tak zatytułować kolejną płytę zespołu. Ostatecznie nazwa została skrócona do prostego „Iron Fist”.

Jak Motörhead wyprodukował album?

„Iron Fist” to płyta stworzona w całości przez zespół. Gitarzysta Eddie Clark doprowadził do tego, że Motörhead zrezygnował z usług Vica Maile, (współodpowiedzialnego za sukces „Ace of Spades”) i sam wziął się za produkcję. Lemmy w swojej autobiografii wspomina to jako duży błąd.

To było złe, słabsze niż inne nasze dokonania. Żałuję, że pozwoliliśmy Eddiemu wyprodukować ten album. Sądzę, że on sam przyznałby dziś, że to nie był najlepszy pomysł.

Być może była to przyczyna nieporównywalnie mniejszego sukcesu „Iron Fist” od jej poprzedniczki „Ace of Spades”.

Jak wygląda trailer? 

Trasa koncertowa „Iron Fist” była zaplanowana jako epickie wydarzenie. Na ten cel zespół nakręcił 3-minutowy film, który był wyświetlany na początku każdego występu. Muzycy przenoszą się w nim w realia średniowieczne. Główną rolę odgrywają tytułowa żelazna pieść oraz maskotka zespołu Snaggletooth. 

Dlaczego Eddie Clark odszedł z zespołu?

Wszystko przez Epkę Lemmy`ego z udziałem Wendy O. Williams. Została ona wydana w tym samym roku, co „Iron Fist”.  Eddie Clark ponownie wcielił się w rolę producenta. Znów zakończyło się to porażką. Wokalistka Country występująca z Lemmy’m wypadła ponoć fatalnie i, po kilku godzinach nagrywania tej samej ścieżki, Eddie powiedział, że „idzie coś zjeść”.

Muzycy znaleźli go obrażonego w pokoju obok. Po krótkiej wymianie zdań Clark opuścił studio. Okazało się, że była to forma zerwania z całym zespołem. „Iron Fist” okazało się jego ostatnią płytą z Motörhead. Tydzień po odejściu gitarzysty, zastąpił go Brian Robertson z Thin Lizzy.

Najciekawsze covery?

„Iron Fist” okazał się świetnym materiałem do coverów. Tytułowy utwór wykonywały zespoły reprezentujące zupełnie różne style. 

Oto wersja Korpiklaani

Sodom umieścił cover tego utworu na swojej słynnej płycie „Persecution Mania"

Swoją wersje nagrali także muzycy Witching Hour

A Wam jak podoba się ta płyta? :)

Marcin Krzysztof Wodynski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.