10.11.2015 12:49

Steven Tyler założył fundację charytatywną

Wokalista grupy Aerosmith postanowił wykorzystać swoją sławę do szczytnych celów. Powołał do życia fundację, której celem jest pomoc kobietom, które są ofiarami przemocy. 

Steven Tyler założył fundację charytatywną
foto: daigooliva, CC BY-SA 2.0

Fundacja rozpoczęła działalność 8 listopada 2015 roku i powstała we współpracy z organizacją Youth Villages, która pomaga dzieciom z problemami emocjonalnymi i behawioralnymi. Janie's Fund, bo taką nazwę nosi inicjatywa wokalisty Aerosmith, ma skupiać się na pomocy kobietom, które doznały przemocy, znęcania się, a także zaniedbania. 

Nazwa i data startu nie są przypadkowe – to nawiązanie do Janie's Got a Gun”, jednego z największych przebojów Aerosmith, który porusza tematykę przemocy domowej wobec dzieci. Utwór miał swoją premierę 8 listopada 1989 roku - dokładnie 26 lat wcześniej. Uruchomienie fundacji było od dawna jednym z marzeń Tylera: 

"

Jako ojciec i dziadek chcę skupić swoją energię na rzeczach, które są naprawdę ważne i zostawić na tym szalonym świecie po sobie coś więcej, niż tylko muzykę. Startując z Janie's Fund chcę dać możliwość głosu milionom ofiar przemocy, które do tej pory nie mogły przemówić i odwagę innym, aby dołączyli do mnie w tej misji.  "

Pierwsze 54 dni działania fundacji (do końca 2015 roku) są wyjątkowe. Każdy, kto w tym czasie wesprze inicjatywę otrzyma tytuł Założyciela i otrzyma limitowane pamiątki od Stevena Tylera – w zależności od kwoty może to być między innymi kartka z podziękowaniami, okolicznościowa koszulka, a także zapis nutowy Janie's Got a Gun”. Ci, którzy wpłacą 75 tysięcy dolarów, mogą liczyć na obiad z Tylerem wraz z pokryciem kosztów przelotu oraz zakwaterowania.  

Wpłacający wezmą udział w losowaniu głównej nagrody, którą jest „Ultimate VIP Rock Experience with Steven Tyler”. Zwycięzca będzie towarzyszył wokaliście Aerosmith na czerwonym dywanie podczas premiery jego solowego albumu oraz otrzyma możliwość wejścia na backstage przed występem: 

Tyler postanowił w ciekawy sposób zachęcić swoich kolegów po fachu do wspomożenia jego wysiłków. Bono, Miley Cyrus, Jennifer Lopez, Sir Elton John i kilku innych artystów otrzymało paczki z replikami słynnego statywu wokalisty oraz liścikiem o treści: „Może i mam wielką gębę, ale teraz potrzebuję twojego głosu”. 

Co dalej z Aerosmith?

Dodatkowe zajęcia Stevena Tylera, jakkolwiek chwalebne by nie były, oraz skupienie się na karierze solowej skłania ku zastanowieniu się nad przyszłością grupy Aerosmith. Gitarzysta zespołu Brad Whitford powiedział, że ze względu na plany wokalisty trasa koncertowa została odłożona w czasie, a pozostali muzycy czują się porzuceni przez swojego lidera: 

"

Steven nie chce tego robić. To bardzo niefortunne. Czujemy się trochę porzuceni przez niego. Sądzę, że wydaje mu się, że jego solowa kariera pójdzie fantastycznie. Moim zdaniem nie zdaje sobie sprawy z tego, że fani na całym świecie chcą go zobaczyć w kontekście Aerosmith i nie dbają o to, co on teraz tworzy. Nie wiem, czy on o tym wie, ale tak właśnie robi. Ja nie mogę przystawić mu pistoletu do głowy i do czegokolwiek zmusić. Po prostu czuję się zawiedziony.  "

Basista grupy Tom Hamilton nie ocenił tak surowo solowych planów Tylera, zwłaszcza że wokalista nie był pierwszym z zespołu, który postanowił zrobić coś na własną rękę: 

"

Widziałem jego wypowiedź, w której twierdzi, że jesteśmy na niego źli z powodu tego, że chce coś zrobić sam. To niedorzeczne, to tylko jego perspektywa. Nie winię go za to, że zapragnął solowego albumu. Wcześniej robił to Joe Perry, ja pewnie też spróbuję któregoś dnia. Tu nie ma o co się gniewać.  "

Nie wiadomo, jak obecny natłok obowiązków Stevena Tylera związanych z założeniem fundacji oraz planami wydania albumu w stylu country wpłynie na przyszłość Aerosmith. W lutym 2015 roku Brad Withford powiedział, że zespół nie wejdzie już do studia, a w październiku o swoim piątym albumie wspominał Joe Perry. Ostatnią płytą grupy pozostaje „Music From Another Dimension!” z 2012 roku.  

Jak Wam się podoba ostatnia działalność Stevena Tylera? 

Michał Miernik
Tagi: Rock News Aerosmith Steven Tyler