18.08.2017 10:15

Steven Wilson: Nie da się walczyć z terroryzmem

Lider Porcupine Tree nie wierzy politykom, którzy zapewniają, że potrafią poradzić sobie z problemem terroryzmu. Jego zdaniem nic nie powstrzyma fanatyków.

Steven Wilson: Nie da się walczyć z terroryzmem
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Steven Wilson jest uważnym obserwatorem sytuacji na świecie. Niestety, skłania go ona obecnie wyłącznie do pesymistycznych i gorzkich przemyśleń. Artysta jest zaniepokojony szalejącym terroryzmem i paranoją, w jaką on ludzi wpędza. Jego słowa brzmią dziś wyjątkowo aktualnie – Steven udzielił wywiadu dla youtube’owego kanału FaceCulture kilkanaście dni przed zamachem w Barcelonie 17 sierpnia 2017, kiedy furgonetka wjechała w tłum, zabijając 13 osób. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

Muzyk za grosz nie ufa politykom, którzy zapewniają, że mają wszystko pod kontrolą i potrafią sobie poradzić z terroryzmem. Potęgowany w społeczeństwie strach jest dla niego jedynie kartą w politycznej rozgrywce – zaniepokojeni obywatele zaczynają bezgranicznie wierzyć przywódcom, którzy w ich oczach jawią się jako ich jedyna nadzieja.

"

Niestety, im większa paranoja rodzi się w ludziach, tym więcej osób jest zdesperowana by wierzyć, że mamy liderów. Że mamy ludzi, którzy wiedzą co i jak, którzy mogą to zwalczyć. "

Lider Porcupine Tree sceptycznie odnosi się do zapewnień o skutecznej walce z terroryzmem. Jest przekonany, że nic i nikt nie powstrzyma radykałów, którzy i tak będą dokonywać kolejnych zbrodni:

"

Nie da się walczyć z terroryzmem. Nie da się walczyć z kimś, kto jest przygotowany, by przypinać do siebie bomby, iść w miejsce publiczne i wysadzać się w powietrze. Jak można z tym walczyć? Nie sądzę, by to było możliwe.

Ale widzę wielu polityków w telewizji, którzy przekonują nas, że mają sytuację pod kontrolą. Im więcej strachu, im więcej paranoi, tym bardziej desperacko zaczynamy wierzyć, że w tym szaleństwie jest jakaś metoda. Może jestem cyniczny, ale nie widzę takiej możliwości. "

18 sierpnia 2017 ukazał się piąty album solowy Stevena Wilsona, „To The Bone”. Promuje go utwór „The Same Asylum As Before”:

Wczytywanie...

Gwiazdy rocka, jak wiele osób publicznych, często podejmują temat terroryzmu, jednego z najpoważniejszych problemów współczesnego świata. Nergal z Behemotha uważa, że „Europa jest w stanie wojny” i powinno się natychmiast powstrzymać radykalnych islamistów. Bruce Dickinson z Iron Maiden twierdzi, że mimo tragedii, nie można się załamywać i nie oglądać się za siebie. Podobne zdanie ma Scott Ian z Anthraxu.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Porcupine Tree