Strona VinylHub znajdzie sklepy z winylami w twojej okolicy

Maciej Koprowicz
22.11.2017 10:35
Strona VinylHub znajdzie sklepy z winylami w twojej okolicy Fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER/EAST NEWS

Gdziekolwiek jedziesz, wracasz stamtąd z torbą pełną płyt? Ta strona jest dla ciebie.

Jeszcze kilka lat temu czarna płyta wydawała się reliktem zamierzchłej przeszłości. Młodym ludziom, korzystającym pełnymi garściami z dobrodziejstw internetu, kojarzyła się bardziej ze złotymi przebojami Jerzego Połomskiego, puszczanymi przez babcię na gramofonie Bambino, niż z byciem trendy. Na szczęście w świecie winyli w ciągu ostatnich lat wszystko wywróciło się do góry nogami.

Dziś płyty winylowe są najmodniejszym nośnikiem muzyki, a ich sprzedaż wzrasta z każdym rokiem. Eksperci szacują, że w tej chwili być może sprzedaje się na świecie więcej „placków”, niż w latach 80. Także Polacy pokochali winyle na nowo – w 2017 roku wydali na nie 71% więcej pieniędzy, niż w poprzednim roku. Longplaye trafiły do oferty wielkich sieci marketów, m.in. Biedronki i Lidla.

Grono kolekcjonerów płyt analogowych wciąż rośnie. Specjalnie dla nich powstał serwis VinylHub, mieszczący się pod adresem vinylhub.com. Zbiera on informacje o sklepach oferujących winyle na całym świecie, takie jak adres i godziny otwarcia. Zaznacza je też na interaktywnej mapie. W bazie serwisu znalazło się też jak na razie 78 sklepów w Polsce – najwięcej z Warszawy, Poznania i Gdańska, ale mapa pokieruje nas też do punktów sprzedaży m.in. w Częstochowie, Toruniu, Słupsku, Sieradzu i Tarnowskich Górach.

Płytę winylową jako nośnik doceniają także artyści. Każdy liczący się wykonawca wydaje płyty na czarnych plackach, łącznie z gwiazdami disco polo, takimi jak Akcent. Wytwórnia Green Star wydała w limitowanej edycji, na winylu w pozłacanej okładce, najpopularniejszy album zespołu Zenona Martyniuka, „Przekorny los”. Krążek z numerem 001 licytowany jest do 26 listopada 2017 na Allegro – obecnie jego cena wynosi 4550 zł.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.