22.11.2017 10:35

Strona VinylHub znajdzie sklepy z winylami w twojej okolicy

Gdziekolwiek jedziesz, wracasz stamtąd z torbą pełną płyt? Ta strona jest dla ciebie.

Strona VinylHub znajdzie sklepy z winylami w twojej okolicy
foto: PIOTR DZIURMAN/REPORTER/EAST NEWS

Jeszcze kilka lat temu czarna płyta wydawała się reliktem zamierzchłej przeszłości. Młodym ludziom, korzystającym pełnymi garściami z dobrodziejstw internetu, kojarzyła się bardziej ze złotymi przebojami Jerzego Połomskiego, puszczanymi przez babcię na gramofonie Bambino, niż z byciem trendy. Na szczęście w świecie winyli w ciągu ostatnich lat wszystko wywróciło się do góry nogami.

Dziś płyty winylowe są najmodniejszym nośnikiem muzyki, a ich sprzedaż wzrasta z każdym rokiem. Eksperci szacują, że w tej chwili być może sprzedaje się na świecie więcej „placków”, niż w latach 80. Także Polacy pokochali winyle na nowo – w 2017 roku wydali na nie 71% więcej pieniędzy, niż w poprzednim roku. Longplaye trafiły do oferty wielkich sieci marketów, m.in. Biedronki i Lidla.

Grono kolekcjonerów płyt analogowych wciąż rośnie. Specjalnie dla nich powstał serwis VinylHub, mieszczący się pod adresem vinylhub.com. Zbiera on informacje o sklepach oferujących winyle na całym świecie, takie jak adres i godziny otwarcia. Zaznacza je też na interaktywnej mapie. W bazie serwisu znalazło się też jak na razie 78 sklepów w Polsce – najwięcej z Warszawy, Poznania i Gdańska, ale mapa pokieruje nas też do punktów sprzedaży m.in. w Częstochowie, Toruniu, Słupsku, Sieradzu i Tarnowskich Górach.

Płytę winylową jako nośnik doceniają także artyści. Każdy liczący się wykonawca wydaje płyty na czarnych plackach, łącznie z gwiazdami disco polo, takimi jak Akcent. Wytwórnia Green Star wydała w limitowanej edycji, na winylu w pozłacanej okładce, najpopularniejszy album zespołu Zenona Martyniuka, „Przekorny los”. Krążek z numerem 001 licytowany jest do 26 listopada 2017 na Allegro – obecnie jego cena wynosi 4550 zł.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News