17.08.2018 12:33

Suede opublikował teledysk nakręcony w mieście opuszczonym po katastrofie w Czarnobylu

Poruszający klip z ujęciami z ukraińskiego miasta Prypeć zilustrował utwór „Life Is Golden”, pierwszy singiel z nowego albumu brytyjskiego zespołu.

Suede opublikował teledysk nakręcony w mieście opuszczonym po katastrofie w Czarnobylu
foto: kadr z wideo

26 kwietnia 1986 miała miejsce największa katastrofa w historii energetyki jądrowej. W reaktorze jądrowym elektrowni w Czarnobylu (wówczas Ukraińska Socjalistyczna Republika Sowiecka) doszło do wybuchu, w wyniku którego promieniotwórcze substancje rozprzestrzeniły się na okoliczny obszar.

Z najbliższego sąsiedztwa elektrowni przesiedlono ponad 350 tysięcy ludzi. Miejscowości wokół Czarnobyla, takie jak Prypeć, do dziś pozostają niezamieszkałymi miastami-widmo, w których czas się zatrzymał. Niesamowite, postapokaliptyczne widoki przyciągają licznych turystów. I twórców teledysków.

Suede - teledysk nakręcony w Prypeci koło Czarnobyla

Brytyjski zespół Suede zrealizował swój najnowszy teledysk właśnie w Prypeci. Piosenkę „Life Is Golden” ilustrują niesamowite ujęcia martwego miasta – bloków, parków i placów zabaw, niegdyś tętniących życiem, dziś obróconych w ruinę. Miejsce ludzi zajmuje dzika przyroda.

Reżyser wideo, Mike Christie wyjaśniał wymowę teledysku w rozmowie z NME.com:

"

Nie chodzi o tragedię katastrofy, która zdarzyła się lata temu. Chodzi o niepowstrzymaną siłę życia, która skonsumowała opuszczony przez ludzi krajobraz. Cudownie trafne wydaje się umiejscowienie piosenki pośród pękniętego betonu, podbitego przez wznoszące się złote drzewa. "

Zobaczcie sami:

Suede – nowy album

„Life Is Golden” to pierwszy oficjalny singiel z nowego albumu grupy Suede. „The Blue Hour” ukaże się 21 września 2018. To ósmy studyjny album legendy britpopu i trzeci po reaktywacji zespołu w 2013. Dyskografię grupy Bretta Andersona na razie zamyka „Night Thoughts” z 2016.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News