01.09.2016 14:47

Świnia Pink Floyd zawisła nad londyńskim muzeum

Wszystko z okazji ogłoszenia wyjątkowej wystawy poświęconej kapeli...

Świnia Pink Floyd zawisła nad londyńskim muzeum
foto: Joe Toth / BPI / East News

Są takie zespoły, o których się nie zapomina i kolejne pokolenia chętnie sięgają po ich nagrania choć mają już po kilkadziesiąt lat. Do tego grona zdecydowanie można zaliczyć Pink Floyd. 13 maja 2017 roku światło dzienne ujrzy wystawa, którą nie pogardzi żaden fan progresywnego grania.

Londyńskie Muzeum Wiktorii i Alberta zapowiedziało wystawę zatytułowaną The Pink Floyd Exhibition: Their Mortal Remains, która będzie pierwszą tak wielką wystawą poświęconą brytyjskiej kapeli.

Odwiedzający muzeum będą mogli zobaczyć aż 350 przedmiotów związanych z muzyką czy scenicznym show kapeli. Mowa tutaj o instrumentach, sprzęcie muzycznym, notatkach, psychodelicznych plakatach czy elementów scenicznego wystroju. Co więcej fani zespołu będą mogli zaznajomić się z wcześniej nieopublikowanymi koncertowymi nagraniami.

Dyrektor muzeum, Martin Roth, podkreśla, że kreatywność zespołu w kwestiach wizualizacji nie znała granic i to sprawia, że wystawa jest łakomym kąskiem dla osób interesujących się designem:

"

Muzeum Wiktorii i Alberta jest idealnym miejscem, by zaprezentować prace zespołu, który jest rozpoznawalny zarówno dzięki unikalnym wizualizacjom, jak również i muzyce. Pink Floyd jest niesamowitą brytyjską historią designu, który odniósł kreatywny sukces. Obok tworzenia wyjątkowej muzyki przez 5 dekad był pionierem łączenia dźwięku z wizją - od wczesnych występów w latach 60. z show eksperymentującym światłem, poprzez spektakularne koncerty na stadionach, po ikoniczne okładki płyt. "

Ogłoszenie wystawy nastąpiło 31 sierpnia 2016 i nad muzeum pojawił się duży balon w kształcie świni nawiązujący do okładki płyty „Animals”:

Wystawa potrwa do października 2017 i już teraz można zakupić bilety na wystawę w cenie 20-24 funtów na stronie muzeum. Organizatorzy liczą, że wydarzenie przyciągnie wielu fanów muzyki, jak to było w przypadku wystawy w 2013 roku poświęconej Davidowi Bowiemu.

Na tym jednak nie koniec jeśli chodzi o dobre informacje dla fanów Pink Floyd. 11 listopada 2016 roku pojawi się „The Early Years 1965-1972” - box składający się z 27 płyt, na którym znajdzie się aż 7 godzin nieopublikowanego wcześniej materiału.

Teraz udostępniono nowe wideo zespołu w celach promocji tego boxu. Podczas sesji dla BBC w 1969 roku nagrano utwór „Grantchester Meadows”, natomiast rok później nagrano w San Francisco Gilmoura i Watersa wykonujących ten numer. Materiał został zmiksowany przez Aubrey'a Powell'a z Hipgnosis.

Odliczamy zatem dni do ukazania się boxu, jak również i wystawy. To będzie niezły kąsek dla fanów Pink Floyd.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Pink Floyd