13.05.2015 18:07

Synestezja, czyli jak wyglądają piosenki Led Zeppelin, Nine Inch Nails i innych

Mamy dla Was galerię zdjęć obrazów pewnej artystki, która słysząc muzykę, widzi kolory. Zobaczcie, z czym kojarzyły jej się „Little Wing”, „Imagine” i inne kawałki.

Synestezja, czyli jak wyglądają piosenki Led Zeppelin, Nine Inch Nails i innych
foto: melissasmccracken.com

Też macie tak, że słysząc piosenkę widzicie kolory? Albo myśląc o jakimś miesiącu lub dniu tygodnia widzicie jego barwę? Moi drodzy, oto synestezja. Jest to zjawisko polegające na tym, że doświadczenia jednego zmysłu wywołują również doświadczenia charakterystyczne dla innego. Innymi słowy jest to zdolność kojarzenia ze sobą wrażeń odbieranych przez różne zmysły, na przykład zapachów ze smakami czy dźwięków z kolorami.

Dzieje się to także wtedy gdy słuchając piosenki Comy widzicie winniczka, kiedy ktoś puści Wam kawałek The Smashing Pumpkins, widzicie jajko (nie śmiejemy się z fryzury wokalisty) albo objawia Wam się kabaczek, gdy tylko usłyszycie pierwsze takty jakiegoś utworu Acid Drinkers. Zobaczcie, jak wyglądają rockowe utwory oczami pewnej malarki...

Autorką obrazów jest Melissa McCracken, która do wyrażania swoich uczuć używa farb olejnych i akrylowych. Jak zaczęła się jej przygoda z synestezją?

"

Do 15. roku życia myślałam, że każdy ciągle widzi jakieś kolory - w książkach, formułach matematycznych, na koncertach. Wszystko zmieniło się, gdy zapytałam swojego brata o to, jakiego koloru jest według niego litera C (swoją drogą to jest kanarkowy). Zdałam sobie wtedy sprawę z tego, że mój umysł wcale nie jest tak normalny, jak myślałam. "

Melissa McCracken wcale nie traktuje swojej „mózgowej usterki” jak coś złego. Według niej to, że potrafi widzieć muzykę, jest najwspanialszym skutkiem jej nietypowego atrybutu.

Z czym kojarzą Wam się Wasze ulubione utwory?

Magda Słomka
Tagi: Duperele Led Zeppelin David Bowie Radiohead Nine Inch Nails John Lennon The Smashing Pumpkins Jimi Hendrix