22.03.2018 14:11

Szef Gibsona: Marzyłem, by Gibson był dla muzyki tym, co Nike dla lifestyle'u

Niestety Henry Juszkiewicz ma tego świadomość, że marzenia musi odłożyć na bok, bo sytuacja firmy nie wygląda zbyt dobrze.

Szef Gibsona: Marzyłem, by Gibson był dla muzyki tym, co Nike dla lifestyle'u
foto: AFP/EAST NEWS

Eric Clapton zagrał słynne solo w utworze The Beatles „While My Guitar Gently Weeps” właśnie na Gibsonie. Na gitarach tej marki grają tacy muzycy, jak Slash, Jimmy Page, Angus Young, Tony Iommi czy Zakk Wylde. Po 116 latach jednak firma Gibson Brands Inc. jest na skraju bankructwa. Firma jest zadłużona na 375 milionów dolarów, które musi spłacić do 23 czerwca 2018. Jeśli do tego nie dojdzie to będzie musiała zapłacić dodatkowe 145 milionów. Problem ciągnie się od lat, bowiem w 2017 Gibson zapożyczył się na 130 milionów dolarów.

Po zaledwie roku zwolniono dyrektora finansowego Billa Lawrence'a, teraz chodzą plotki, że ze swoją posadą szefa Gibsona może pożegnać się Henry Juszkiewicz. Dyrektor generalny i główny udziałowiec firmy zajmującej się produkcją Gibsona w wywiadzie dla Billboardu wyznał, że to właśnie sklepy muzyczne przyczyniły się do spadku sprzedaży gitar. Jurkiewicz podkreślił, że detaliści boją się sprzedaży internetowej, gdy tymczasem Amazon jest drugim największym pracodawcą.

Gibson na skraju bankructwa

Teraz w kolejnym wywiadzie szef Gibsona wyznał, że miał nieco inną wersję tego, jak powinna wyglądać jego firma:

"

Marzyłem, by Gibson był dla muzyki tym, co Nike dla lifestyle'u. W tym momencie muszę po prostu zrezygnować z tych ambicji. "

Juszkiewicz próbował dywersyfikacji. Stał się udziałowcem w japońskiej firmie Onkyo Corp, a w 2014 roku za 134 milionów dolarów kupił od Philipsa firmę WOOX Innovations. Nie wszystkim jednak to odpowiadało. Pat Foley, który do 2014 roku pracował w Gibsonie, a obecnie udziela się w Orange Amplifiers, tak wypowiedział się na ten temat:

"

Gibson zdecydował się wejść na rynek, gdzie będą rywalizować z naprawdę dużymi konkurentami. Na rynku gitar byliśmy poważnymi zawodnikami. "

Orville Gibson założył w 1902 roku przedsiębiorstwo The Gibson Mandolin-Guitar Mfg. Dzięki gitarze hiszpańskiej Gibson ES-150 w 1936 firma zanotowała pierwszy znaczący komercyjny sukces. Natomiast w 1952 pojawiła się najsłynniejsza gitara - legendarny Gibson Les Paul.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News