25.05.2018 11:55

Sztuczna inteligencja potrafi zamienić riff Metalliki na brzmienie pianina w stylu Beethovena

Naukowcy wiedzą już, jak jedną melodię zamienić na zupełnie inne brzmienie. Wszystko dzięki sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja tworzy muzykę
foto: shutterstock.com

Muzykom pop czy rapu często zarzuca się, że nie umieją śpiewać i producenci muszą uciekać się do technologicznych sztuczek, żeby zniwelować jakoś fałsze. Technika idzie tak do przodu, że niedługo chyba nie trzeba będzie w ogóle mieć słuchu muzycznego - wszystko za Ciebie zrobi sztuczna inteligencja.

Otóż badaczom Facebooka udało się stworzyć sieć neuronową, która czyni cuda. Dzięki niej można nagrać utwory, które mogą brzmieć zupełnie inaczej niż pierwotna wersja - zmienia się brzmienie instrumentów czy cały styl takiej piosenki.

Sztuczna inteligencja z niczego zrobi nowy utwór

Nie wierzycie w taką technologiczną magię? W poniższym nagraniu pokazano, jak tradycyjna melodia afrykańska może zabrzmieć dzięki sztucznej inteligencji jak utwór wykonany przez orkiestrę, zaś gwizdanie może zamienić się w np. utwór zagrany na organach.

Sprawdźcie, jak riff gitarowy Metalliki zabrzmiałby na pianinie:

Sztuczna inteligencja w muzyce

Dzięki AI stworzono m.in. teledysk chińskiej piosenkarki Chris Lee. Co więcej naukowcy użyli algorytmów do stworzenia blackmetalowego albumu. Naukowcy podzielili na małe sample album zespołu Krallice, „Diotima” z 2011. Sztuczna inteligencja ułożyła z nich zupełnie nową całość, „zgadując” kolejność fragmentów.

Aleksandra Degórska
Tagi: Metallica Duperele