06.12.2017 17:09

Sztuczna inteligencja stworzyła blackmetalowy album

AI coraz lepiej radzi sobie z układaniem dźwięków. Czy prawdziwi muzycy są jeszcze nam w ogóle potrzebni?

Sztuczna inteligencja stworzyła blackmetalowy album
foto: Derren Nugent/Photoshot/REPORTER/EAST NEWS

Do niedawna sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence) była domeną filmów science fiction, takich jak „Blade Runner 2049”, gdzie szaleją prawie zupełnie uczłowieczone androidy. Ale obecnie komputery, które są tak zaprogramowane, by samodzielnie „myśleć” wkraczają powoli do codziennego życia. Jedne pomagają zażegnać kryzys w branży piwnej, inne służą pomocą w zdobyciu partnera. Kwestią czasu było, kiedy zaczną robić muzykę.

AI wykorzystywane jest coraz częściej do produkcji teledysków – z jej usług skorzystali ostatnio Muse i chińska piosenkarka Chris Lee. Ale nawet samodzielne tworzenie muzyki nie przerasta już możliwości współczesnych komputerów.

Grupa badawcza z Bostonu o nazwie Dadabots użyła algorytmów do stworzenia blackmetalowego albumu. Badacze podzielili na małe sample album zespołu Krallice, „Diotima” z 2011. Sztuczna inteligencja ułożyła z nich zupełnie nową całość, „zgadując” kolejność fragmentów.

Owoc prac komputera zatytułowano „Coditany Of Timeness”. Można go posłuchać w serwisie Bandcamp. Co ciekawe, wcześniej Dadabots stworzyli z pomocą AI eksperymentalny album „Deep The Beatles” z fragmentów utworów Wielkiej Czwórki.

To nie pierwsza próba tworzenia muzyki z użyciem sztucznej inteligencji. AI nazwana Amper napisała i wykonała muzykę na płytę wokalistki Taryn Southern. Czy niedługo prawdziwi muzycy przestaną być potrzebni, a zastąpią ich komputery lub hologramy?

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele Technologia