10.01.2019 16:58

TOP 10: Najlepsze rockowe płyty, które w 2019 roku kończą 20 lat

Sprawdźcie, jakie rockowe krążki ukazały się dokładnie 20 lat temu!

Red Hot Chili Peppers, Blink 182, Santana
foto: materiały prasowe

W latach 90. w muzyce działo się naprawdę sporo i nie każdy dobrze wspomina ten czas - kiczowaty pop, boysbandy i girlsbandy wyskakujące z każdego zakamarka, narodziny numetalu, wschodzące latynoskie gwiazdy. W 1999 jednak było już widać, że coś dzieje się w muzyce alternatywnej - to właśnie wtedy zadebiutowały takie kapele, jak Muse czy The White Stripes, które pokazały, że mają sporo potencjału, żeby namieszać w biznesie muzycznym.

Zobacz również:  >> TOP 20: Filmy, które w 2019 roku skończą 20 lat <<

TOP 10: Najlepsze rockowe płyty, które w 2019 roku kończą 20 lat

W radiu szalały przeboje Santany z płyty "Supernatural", a w USA wszyscy oszaleli na punkcie poppunkowych brzmień Blink-182. W 1999 roku ukazał się również jeden z najpopularniejszych krążków Red Hot Chilli Peppers, czyli "Californication", jak również swój wielki radiowy hit miała grupa Incubus.

Zobacz także: TOP 10: Najlepsze metalowe płyty, które w 2019 roku kończą 20 lat

Kto pod koniec lat 90. święcił triumfy w rockowym świecie? Czas na podróż w czasie - zobaczcie, którzy artyści wydali w 1999 roku swoje krążki, do których lubimy wracać.

1. Blink 182 - "Enema of the State" (1 czerwca)

„What's My Age Again?”, „All the Small Things” i „Adam's Song” - te hity pochodzą właśnie z płyty "Enema of the State" z seksowną pielęgniarką na okładce. Album wskoczył na 9. pozycję listy Billboardu 200, co było sporym wyczynem jak na poppunkowy zespół. Producentem krążka był Jerry Finn, który wcześniej współpracował z Green Day. Chociaż znaleźli się słuchacze, którzy krytykowali takie popowe wydanie punku, to klipy Blink 182 pokochał dosłownie każdy ówczesny nastolatek - w końcu kto nie zwróciłby uwagi na gołych muzyków biegających po ulicy.

2. Red Hot Chili Peppers – "Californication" (8 czerwca)

Do kapeli wrócił John Frusciante, który zastąpił Dave'a Navarro i oczywiście zmiana gitarzysty mocno wpłynęła na brzmienie całego albumu. Za produkcję krążka "Californication" wziął się słynny Rick Rubin. To właśnie na tej płycie znalazł się jeden z najsłynniejszych utworów kapeli - tytułowy "Californication", do którego powstał surrealistyczny teledysk przedstawiający muzyków w grze pełnej nawiązań do Kalifornii. W 2000 roku Red Hot Chili Peppers otrzymał statuetkę Grammy w kategorii Najlepszy utwór rockowy za kawałek "Scar Tissue".

3. Santana – "Supernatural" (15 czerwca)

Utwory z tej płyty zna chyba każdy - na 18. krążku pojawiły się takie hity, jak m.in. "Maria Maria", "Corazón Espinado" czy "Smooth". Santana zdobył aż 8 statuetek Grammy za ten album, który rozszedł się w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. Tym samym "Supernatural" to najlepiej sprzedająca się płyta Santany. Na krążku gościnnie zagrali m.in. Dave Matthews, CeeLo Green, Eric Clapton czy The Product G&B.

4. The White Stripes - "The White Stripes" (15 czerwca)

To był powiew świeżego powietrza - tylko dwóch muzyków, a potrafili stworzyć brzmienie, które powalało z nóg. Gdy The White Stripes wydał swój debiutancki krążek, nie narobił sporo szumu, a sława przyszła dopiero kilka lat później, gdy stali się znani na lokalnej scenie w Detroit. To właśnie oni są jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów rockowej fali, która uderzyła w słuchaczy na początku lat 00.

5. Muse – "Showbiz" (7 września)

Chociaż debiutancka płyta Muse wywołała mieszane uczucia u krytyków, którzy przyczepili się nawet do projektu okładki płyty przypominającej grafiki z krążków Marillion z lat 80. Mimo wszystko wielu z nich zauważyło potencjał drzemiący w triu. W rodzimej Wielkiej Brytanii krążek pokrył się platyną. 

6. David Bowie - "Hours" (21 września)

21. album Bowiego był zupełnym przeciwieństwem wcześniejszego wydawnictwa "Earthling" z 1997 roku. Tym razem muzyczny kameleon zdecydował się na bardziej spokojne brzmienia i płyta "Hours" zdominowana jest przez ballady. Bardzo dojrzały album nie dostał się nawet do US top 4, ale pokazał, że Bowie jest na tyle silną osobowością, by obrać swoją drogę i nie przejmować się listami przebojów.

7. Type o Negative - "World Coming Down" (21 września)

5. studyjny album zespołu Type o Negative uważany jest za najbardziej mroczne wydawnictwo amerykańskiej kapeli. Wokalista Peter Steele musiał sobie poradzić ze śmiercią kilku członków rodziny, zatem nic dziwnego, że odbiło się to na twórczości zespołu. Na płycie poruszono tematy związane z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu, ze śmiercią bliskich czy chorobami psychicznymi. Na końcu albumu znajduję się utwór składający się z 3 coverów piosenek The Beatles - "Day Tripper", "If I Needed Someone", "I Want You (She's So Heavy)".

8. Creed - "Human Clay" (28 września)

"Human Clay" to 2. studyjny album grupy Creed, który odniósł duży komercyjny sukces. Na całym świecie sprzedano ponad 20 milionów egzemplarzy tego albumu, a dwa single "Higher" oraz "With Arms Wide Open" pojawiły się w pierwszej dziesiątce listy Billboard Hot 100. Był to również ostatni krążek nagrany z basistą i współzałożycielem grupy, Brianem Marshallem, który w późniejszych latach zaangażował się w Alter Bridge razem z Markiem Tremontim i Scottem Phillipsem z Creed.

9. Incubus - "Make Yourself" (26 października)

Zespół Incubus trudno zaszufladkować - na jednej płycie potrafili mieszać numetal z rockiem i funkiem, jak również byli mistrzami nastrojowych ballad, które polubiło radio. Na 3. albumie "Make Yourself" możemy znaleźć właśnie taką mieszaninę gatunków. Szczególnie znanym utworem stał się "Drive", do którego powstał ciekawy klip. Wokalista Brandon Boyd jest również malarzem i w teledysku możemy zobaczyć, jak maluje sam siebie.

10. Foo Fighters - "There Is Nothing Left to Lose" (2 listopada)

3. studyjny krążek kapeli Dave'a Grohla został nagrodzony statuetką Grammy i jest pierwszym albumem nagranym z perkusistą Taylorem Hawkinsem. Dave Grohl bardzo lubi ten materiał, który mocno różnił się od wcześniejszych dokonań grupy. Na "There Is Nothing Left to Lose" kapela zaprezentowała swoje spokojniejsze i bardziej eksperymentalne brzmienie. To właśnie na tej płycie pojawił się jeden z największych hitów Foo Fighters "Learn to Fly". W klipie do singla muzycywcielili się w kilka ról i gościnnie wystąpił obok nich Jack Black.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele