TOP 10 coverów „Smells Like Teen Spirit”

Małgorzata Wierzejewska
02.07.2015 17:36
TOP 10 coverów „Smells Like Teen Spirit” Fot. materiały prasowe

Przedstawiamy subiektywny ranking 10 najlepszych coverów „Smells Like Teen Spirit” grupy Nirvana. Posłuchajcie i dajcie znać, który z nich podoba się Wam najbardziej!

„Smells Like Teen Spirit” Nirvany to najchętniej coverowany kawałek tego zespołu. Na warsztat biorą go nie tylko nikomu nic nie mówiące zespoły, ale też światowej sławy artyści, którzy na swoim koncie mają miliony sprzedanych płyt. Przedstawiamy Wam nasz subiektywny ranking coverów „Smells Like Teen Spirit”!

10. Flyleaf

Zaczynamy od Flyleaf. To zespół, który gra alternatywnego rocka. Ich wcześniejsze nazwy to Sporos, The Grove i Passerby. Cover Nirvana „Smells Like Teen Spirit” Flyleaf nagrał jeszcze z poprzednią wokalistką Lacey Mosley, specjalnie na potrzeby serwisu Launchcast. Teraz na wokalu możemy usłyszeć Kristen May. 

9. Limp Bizkit

Za przerobienie legendarnego kawałka grupy Nirvana (ale nie tylko tego) zabrali się też panowie z Limp Bizkit. Naparzające gitary w połączeniu z wydzierem wokalisty? My jesteśmy na tak!

8. The Bad Plus

Przedstawiamy Wam The Bad Plus. To pianista Ethan Iverson, kontrabasista Reid Anderson i perkusista Davia Kina. Jeśli nie znacie, odpalcie koniecznie wideo z coverem Nirvany! „Smells Like Teen Spirit” w ich wersji pojawiło się na  krążku „These Are the Vistas”.

The Bad Plus to zespół, który bez skrupułów zabiera się za coverowanie bardzo znanych kawałków. Na swoim koncie mają też jazzowe wersje piosenek Radiohead, Black Sabbath, Queen, czy Pink Floyd. The Bad Plus wyraźnie inspirują się rockiem, a ich covery to po prostu majstersztyk.

7. Paul Anka

Lubicie swing? Ta wersja na pewno Wam się spodoba. Paul Anka nagrał swoją wersję „Smells Like Teen Spirit” Nirvany w 2005 roku. Utwór pochodzi z płyty „Rock Swings”, na której znalazły się też inne covery rockowych kawałków, takie jak „Wonderwall” Oasis, czy „Tears In Heaven” Erica Claptona.

Muzyk, który największe sukcesy odnosił w latach 50-tych, z grunge'owym klasykiem poradził sobie naprawdę dobrze. To taka wersja, która na bank spodoba się Waszym rodzicom ;)

6. Goya

Możecie ich nie pamiętać, ale w połowie lat 90-tych odnosili w Polsce niemałe sukcesy. Zespół Goya cover Nirvany „Smells Like Teen Spirit” wyprodukował sam po tym, kiedy założył własne studio nagraniowe. Utwór znalazł się na krążku „Kawałek po kawałku”.

Magdalena Wójcik, wokalistka, stworzyła naprawdę niesamowity klimat, który został doceniony przez krytyków. W 2002 roku Nirvana w wersji grupy Goya trafiła na drugie miejsce jednej z najpopularniejszych wówczas list przebojów.

5. Imagine Dragons

Swoją wersję Smells Like Teen Spirit”  postanowił mieć też zespół Imagine Dragons. Jak wyszło? Nieźle! Zespół nie popisał się co prawda aranżacyjnie, kawałek jest może minimalnie mocniejszy, ale wokal naprawdę daje radę. Brawo Dan Reynolds!

4. 2Cellos

Tej wersji „Smells Like Teen Spirit” długo nie będziecie mogli pozbyć się z głowy. 2Cellos po raz kolejny udowodnił, że rockowe dźwięki zagrane na klasycznych instrumentach często robią podwójne wrażenie. Jeśli do tego lubicie brzmienie wiolonczeli... to jesteśmy w domu!

Warto też przypomnieć, że 2Cellos, czyli pochodzący z Chorwacji Luka Sulic i Stjepan Hauser jakiś czas temu wzięli na tapetę numery AC/DC „Thunderstruck” i „You Shook Me All Night Long”.

3. Leszek Możdżer

Jedną z najpiękniejszych wersji „Smells Like Teen Spirit” jest ta Leszka Możdżera. Cover znalazł się na jego albumie zatytułowanym „The Time”. Leszek Możdżer nagrał go wspólnie ze szwedzkim basistą i wiolonczelistą Larsem Danielssonem oraz izraelskim wirtuozem perkusji Zoharem Fresco.

2. Patti Smith

Tak właśnie kawałek „Smells Like Teen Spirit” postanowiła ugryźć Patti Smith. Gitara basowa, gitara akustyczna, skrzypce, banjo i niepowtarzalny głos wokalistki tworzą bardzo ciekawą mieszankę. Utwór znalazł się na jej dziesiątym studyjnym albumie zatytułowanym „Twelve”. Posłuchajcie!

1. Tori Amos

Żaden z coverów piosenki „Smells Like Teen Spirit” Nirvany nie jest tak rozpoznawalny. Tori Amos była jedną z pierwszych artystek, która odważyła się sięgnąć po ten utwór. Jej wersja „Smells Like Teen Spirit” znalazła się na albumie „Crucify”.

Dodalibyście coś do tego zestawienia?

Małgorzata Wierzejewska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.