01.08.2015 21:03

TOP 10 kawałków o kacu z okazji Nowego Roku

Nie brzmi za dobrze, ale po ich przesłuchaniu na pewno zrobi się Wam lepiej! Przedstawiamy nasze subiektywne zestawienie rockowych (ale nie tylko) utworów, które opowiadają o stanie „po spożyciu”.

TOP 10 kawałków o kacu z okazji Nowego Roku
foto: Pixabay.com

Powiedzenie „Kac morderca jest bez serca” zna chyba każdy. To taki stan, kiedy nawet najbardziej zatwardziały metalowiec staje się wrażliwcem.

A co zrobić, żeby wszystkim skacowanym osłodzić nieco stan niedoli, w jakim się znaleźli? Można na przykład pokazać, że nie tylko oni po alkoholu czują albo czuli się strasznie.

Kaca zna i znało mnóstwo artystów. Mamy na to dowody.

10. The Who - „Who Are You”

Zaczniemy od założenia, że pewnie nie zostaliście nigdy obudzeni przez policjanta leżąc pod jakimiś drzwiami. Bohater tego kawałka został ;)

Utwór, który zespół The Who nagrał w 1978 roku i który pochodzi z albumu o tym samym tytule opowiada o mężczyźnie, który obudzony w środku nocy, na wielkim kacu, z czkawką, ma wrócić do swojego domu, ale... wybiera drogę do baru Rollin' Pin.

9. Johnny Cash - „Sunday Mornin Comin Down”

Kawałek pochodzi z albumu „The Johnny Cash Show”, który miał swoją premierę w 1970 roku. Artysta śpiewa w nim o niedzielnym poranku, oczywiście na kacu. Jak inaczej interpretować zdanie „obudziłem się i nie mogłem utrzymać głowy w pozycji, w której by nie bolała”.

Jeśli czujecie się bardzo źle, po przesłuchaniu tego utworu powinniście poczuć się zdecydowanie lepiej!

8. ZZ Top - „Cheap Sunglasses”

Singiel promował wydaną w 1979 roku płytę „Degüello”. Billy Gibbons sprzedaje w nim świetną radę. Chodzi o to, że zamiast siedzieć w domu i jęczeć z powodu lekkiego bólu głowy, warto wyjść do miasta i kupić sobie po prostu jakieś tanie, przeciwsłoneczne okulary.

Na ciężką głowę może i nie pomogą, za to okiełznają niemiłosiernie świecące słońce.

7. Van Halen - „Take Your Whiskey Home”

„Cóż, alkohol który wypiłem w nocy pozostawia dziwne wspomnienia” - śpiewa David Lee Roth z Van Halen. Ta maksyma pojawiła się na wydanym w 1980 roku albumie „Woman and Children First”.

W piosence słyszymy, że kac nie jest tak straszny jak była dziewczyna, która postanawia przypomnieć o sobie właśnie w tym nieodpowiednim momencie.

6. Alice Cooper - „From the Inside”

To tytułowy kawałek z albumu, który ukazał się w 1978 roku. Alice Cooper opowiada w nim, jak życie w pewnym momencie stało się dla niego jednym, wielkim kacem.

Przypomnijmy, muzyk trafił nawet na odwyk do jednego z ośrodków w Nowym Jorku.

5. Janis Joplin - „What Good Can Drinkin' Do?”

Ten utwór przyniósł nam album „Janis”, który ukazał się w 1975 roku, już po śmierci artystki. Słuchając tego kawałka wiemy już, że Janis Joplin była świadoma tego, jak działa na nią alkohol i że picie na dłuższą metę nie uczyniło jej szczęśliwą.

4. Jacek Kaczmarski - „Piosenka o kacu gigancie”

Kawałek zarejestrowano w kwietniu 1992 roku podczas recitalu w klubie Riviera-Remont w Warszawie. Jest jednym z siedemnastu utworów, które znalazły się na koncertowym albumie „Bankiet”.

3. Black Sabbath - „Trashed”

„Born Again” - to na tym krążku, który ukazał się w 1983 roku pojawił się ten numer. „Trashed” opowiada prawdziwą historię, która mogła zakończyć się tragicznie. No tak, wzięcie udziału w rajdzie samochodowym po nocy picia nie jest zwykle najlepszym pomysłem.

Tym bardziej, jeśli pożyczonym od kumpla samochodem ląduje się w basenie...

2. Billy Joel - „Big Shot”

Jeśli na kacu będziecie szukać współczucia, lepiej nie liczcie na Billy'ego Joela. W tym kawałku muzyk okazuje zero litości swojemu cierpiącemu koledze, którzy poprzedniej nocy przesadził z używkami.

Numer znalazł się na płycie „52nd Street” z 1978 roku.

1. AC/DC - „Ride On”

Obudzić się ze złamanym sercem i z opróżnioną butelką? Do tego w pustym łóżku? Posłuchajcie utworu, który znalazł się na krążku „Dirty Deeds Done Dirt Cheap” z 1976 roku!

Który kawałek z naszego zestawienia trafił do Was najbardziej?

Małgorzata Wierzejewska
Tagi: Duperele