TOP 10 najdroższych gitar świata

Marcin Krzysztof Wodynski
08.05.2015 17:37
TOP 10 najdroższych gitar świata Fot. Tony Fischer, CC-BY-2.0

Zobaczcie listę dziesięciu gitar, których ceny przekraczają kwoty wydawane na luksusowe samochody...

Istnieją instrumenty, za które ludzie są skłonni zapłacić każde pieniądze. Najdroższe z nich często należały do legendarnych muzyków i mają bogate historie. Niektórym z nich nadano nawet imiona. Wcześniej pisaliśmy o tym, jak sprzedano gitarę Johna Lennona oraz o aukcji, na której wystawiono pierwszą gitarę spaloną przez Jimiego Hendrixa.  Zobaczcie, za ile można kupić „wiosło”, które należało do Erica Claptona, Keitha Richardsa i kilku innych gwiazd rocka:

10. Jerry Garcia z Grateful Dead i jego unikatowa gitara „Tiger” - 950 tys. $

Jerry Garcia Tiger

Jerry Garcia zamówił ją u lutnika Douga Irwina. Poinstruował przy tym wykonawcę, że ma się nie spieszyć. Stworzenie instrumentu zajęło 6 lat, a muzyk The Grateful Dead zapłacił za niego 5,800 $. Tygrys składa się z kilku warstw materiałów. Z wierzchu znajduje się afrykańskie drewno cocabolo, pod nim są cynober oraz klon. Progi zostały wykonane z hebanu.

Irwin zrobił dla muzyka The Grateful Dead także dwie inne gitary – „Wolf” w 1973 roku oraz „Rosebud” w 1990 roku. „Tiger” znajdowała się w najczęstszym użyciu spośród wszystkich. Jerry Garcia grał na niej w latach 1979-1995. W testamencie zapisał ją lutnikowi, który ją stworzył. Gdy Jerry Garcia zmarł w 1995 roku, Doug Irwin sądził się z pozostałymi członkami The Grateful Dead o prawo do posiadania „Tygrysa” i „Wilka”. Ostatecznie doszedł z nimi do porozumienia i sprzedał obie gitary.

9.  Eric Clapton - black Fender Stratocaster -  959 tys. $

Clapton blackie

„Blackie” to legendarna gitara Erica Claptona. Nie jest to zwykły fender. Clapton kupił w jednym ze sklepów w Teksasie 6 Stratocasterów, które były wtedy uważane za niemodne i przestarzałe. Trzy z nich rozdał (Harrisonowi, Townshendowi i Winwoodowi), a pozostałe trzy rozłożył i skonstruował z nich „Blackie”.  Wykorzystał korpus Stratocastera '56, gryf z wersji '57 oraz przetworniki z trzeciej z gitar.

Clapton posiadał wiele słynnych instrumentów, które sprzedał za setki tysięcy dolarów. „Blackie” była jego ulubioną, a także najbardziej znaną gitarą. W jednym z wywiadów powiedział, że przez wszystkie lata jego gry na niej, stała się jego częścią. Jej brzmienie można usłyszeć na wszystkich studyjnych albumach Claptona, które powstały w latach 1970-1985. Muzyk wystawił ją ostatecznie na aukcji. Pieniądze, które za nią otrzymał, przeznaczył na ośrodek odwykowy Crossroads Rehab Center.

8. Bob Dylan - Sunburst Fender Stratocaster - 965 tys. $

bob_dylan

Ta gitara to coś więcej niż instrument. Była ona symbolem zmiany stylu Boba Dylana. Muzyk wyposażył się w nią w okresie, w którym chciał odejść od folkowego brzmienia i zaczął komponować mocniejsze rockowe utwory. Spotkał się przez to z bardzo negatywną reakcją publiczności na festiwalu w Newport w 1965 roku. Nazywano go nawet „Judaszem” i „zdrajcą”.  Muzyk nie ugiął się pod presją fanów i nadal grał na koncertach starsze utwory w elektrycznych aranżacjach.

Przez prawie 50 lat gitara była własnością rodziny mieszkającej w New Jersey. Weszła w jej posiadanie po tym, jak Dylan przypadkowo zostawił ją w prywatnym samolocie, który pilotował ojciec właściciela, Vic Quinto. Był to pracownik menedżera muzyka. Ponoć zgłaszał się z pytaniem o to, co zrobić z gitarą, ale nie dostał odpowiedzi. Historię ujawniła jego córka Dawn Peterson, która udostępniła gitarę w celu zweryfikowania czy to na niej Dylan zagrał w Newport. Analiza wykazała, że to ten sam instrument.

7. Albert King - Gibson Flying V 1959 - 1 mln. $

Albert King - Photo

Należała do legendarnego bluesmana Alberta Kinga, który nazwał ją „Lucy”. Muzyk miał trzy egzemplarze Flying V, którym nadał to imię. Pierwszą kupił w 1958. Dwa z nich znajdują się obecnie w kolekcji Stevena Seagala. Aktor filmów akcji określił wersję z 1958 jako „najważniejszą gitarę w historii bluesa”. Zajmuje ona honorowe miejsce w jego bogatej kolekcji gitar.

Plotka głosi, że swoją pierwszą „Lucy” King przegrał w kości. Do oficjalnego obiegu trafiła jednak informacja, że została skradziona. Nim ją odzyskał grał na modelu z 1966 roku. Pierwsza z nich musiała odejść na emeryturę w 1974 roku. Nosi ona ponoć wiele śladów użytkowania. Seagal wspomniał, że w kilku miejscach na gryfie odcisnął się palec Alberta Kinga. Powiedział też, że gdy bierze ją do rąk, wciąż czuję, że tkwi w niej energia bluesmana.

6. Keith Richards - Gibson Les Paul Standard '59 - 1 mln. $

Keith Richards

Nazywana jest „Świętym Gralem wśród gitar”. Keith Richards kupił ją używaną w Selmer's Music Store w Londynie. Wcześniej należała do Johna Bowena z zespołu Mike Dean & The Kinsmen. Poprzedni posiadacz zamontował do niej vibrato firmy Bigsby, które czyni ten egzemplarz unikatowym i podniosło jego wartość kolekcjonerską.

Keith Richards grał na tym instrumencie do roku 1966. To właśnie na nim nagrywał w studiu utwór „Satisfaction”. Później sprzedał gitarę Mickowi Taylorowi, które wkrótce potem dołączył do The Rolling Stones. Instrument zaginął w 1971 roku. Richards wynajmował wówczas francuską rezydencję Nellcôte, która została obrabowana. Wśród skradzionych rzeczy znajdował się Les Paul Sunburds z 1959. Wiele lat później udało się go odnaleźć. Pewien szwedzki inwestor kupił tę gitarę za okrągły milion dolarów.

5. Bob Marley - Custom made Washburn 22 series Hawk - 1.2 mln. $

Bob Marley Washburn

Jedna z pierwszych gitar jakie Washburn kiedykolwiek wyprodukował. Została zrobiona na zamówienie Boba Marleya. Muzyk nie używał jej jednak zbyt często, mimo że jego kolekcja i tak była nieliczna. W końcu oddał ją Gary'emu Karlsenowi, technikowi opiekującemu się gitarami zespołu.

Instrument ten, ma tak dużą wartość, ponieważ jest jedyną gitarą Boba Marleya, która była kiedykolwiek dostępna do kupienia. Pozostałe są własnością jego rodziny i przyjaciół z zespołu. Karlsenowi proponowano za nią gigantyczne kwoty, lecz ten uparcie odmawiał, mówiąc, że chce ją ofiarować na jakiś szczytny cel. Jamajski miliarder, Michael Lee Chin zaoferował za nią Karlsonowi 5 mln. dolarów, lecz nawet ta suma go nie przekonała. W 2006 właściciel zdecydował się ofiarować ją organizacji charytatywnej Different Journeys, One Destination. Rząd Jamajki uznał tę gitarę za swój skarb narodowy.

4.  Peter Green i Gary Moore - '59 Gibson Les Paul - 2 mln. $

Gary moore Kirk Hammettt

Gitarzysta Fleetwood Mac sprzedał ten instrument Gary'emu Moore'owi za kilkaset dolarów. Teraz jest to jedna z najdroższych gitar na świecie. Jest znana ze swojego niezwykłego brzmienia, które gitarzyści z całego świata usiłowali skopiować. Jest kilka teorii odnośnie niepowtarzalności dźwięku wydawanego przez tego Les Paula. Sam Green mówił, że przebiegunował magnes w pickupie. Według innej wersji przetwornik został zamontowany odwrotnie w czasie naprawy. Jest też koncepcja mówiąca, że gitara brzmi w ten sposób z powodu wady fabrycznej.

Jej szczęśliwym posiadaczem jest obecnie Kirk Hammett. Muzyk Metalliki przez wiele lat czekał na okazję, by ją kupić. Gdy jej poprzedni właściciel miał problemy finansowe, Kirk od razu się do niego zgłosił i zdobył upragnionego Gibsona.

3. Jimi Hendrix - White Fender Stratocaster - 2 mln. $

450px-Jimi_hendrix_woodstock

Z nią Hendrix wystąpił na Woodstocku w 1969. Jest to praworęczna gitara, w której muzyk odwrócił struny i grał na niej lewą ręką. Była to jego ulubiona gitara. Muzyk nie był znany z szanowania instrumentów. Zdarzało mu się je palić i łamać w czasie koncertów, lecz bardzo dbał o swojego białego Fendera. Zagrał na nim swój ostatni koncert w życiu. Odbył się on 6 września 1970 na festiwalu Open Air Love & Peace w Niemczech. 

Niedługo przed śmiercią Hendrix oddał swoją gitarę perkusiście Mitchowi Mitchellowi w zamian za jego zestaw bębnów. Ten sprzedał ją w 1990 roku. Dziesięć lat później gitarę Hendrixa kupił na aukcji dyrektor generalny Microsoftu Paul Allen. Obecnie znajduje się ona w muzeum Experience Music Project w Seattle.

2.  „Eden of Coronet” - Gibson SG - ponad 2 mln. $

gibson eden

Ta gitara nie jest znana ze względu na swoją historię i nie była dotąd własnością żadnego popularnego muzyka. Jest natomiast wysadzana 400-karatowymi diamentami oraz ma na sobie 1,6 kg złota.

Za jej wykonanie, oprócz firmy Gibson, odpowiadał projektant biżuterii Aaron Shum, założyciel marki Coronet, od której gitara nosi swoją nazwę, oraz designer i muzyk Mark Lui. Jej wartość rynkowa jest największa spośród wszystkich gitar świata i znalazła się przez to w Księdze rekordów Guinessa. Lecz to nie za nią zapłacono najwięcej...

1. „Reach out to Asia” Fender Stratocaster - 2.7 mln. $

Rich out to Asia Fender

Dlaczego kosztowała tak wiele? Po pierwsze, pieniądze z jej sprzedaży zostały przekazane ofiarom tsunami, które nawiedziło Azję w 2004. Po drugie, podpisało ją wielu z najsłynniejszych muzyków rockowych. Autografy złożyli na niej m.in. Paul McCartney, Mick Jagger, Keith Richards, Eric Clapton, Brian May, Jimmy Page, Tony Iommi itd. Jest to zaledwie początek długiej listy artystów, którzy chcieli nieść pomoc mieszkańcom Azji i sygnowali ją swoim nazwiskiem. Pomysłodawcą projektu był Bryan Adams. Gitarę kupiła Sheihka Miyyassah Al Than, siostra obecnego emira Kataru.

Marcin Krzysztof Wodynski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.