11.07.2018 17:38

TOP 10 największych przebojów Queen

Legendarny zespół Queen ma na swoim koncie wiele dużych hitów, które nadal wybrzmiewają w radiu.

Queen
foto: Rex Features/EAST NEWS

Jest to jeden z najbardziej legendarnych grup rockowych w historii Wielkiej Brytanii. Zespół powstał w 1970 roku i w skład kapeli weszli Brian May, Roger Taylor, Freddie Mercury oraz John Deacon. Panowie bardzo się różnili charakterami, ale razem pracując stworzyli płyty, które zmieniły oblicze rocka. Początkowy okres działalności Queen to bardziej progresywne oblicze formacji, w której kompozytorsko realizowali się frontmen Freddie Mercury oraz gitarzysta Brian May.

To właśnie wtedy powstał takie znany przebój zespołu, jak „Bohemian Rhapsody”, który chociaż trwał ponad 6 minut to przebił się w radiu i odniósł międzynarodowy sukces. W późniejszych latach również perkusista Roger Taylor pokazał się od kompozytorskiej strony tworząc takie hity, jak np. „Radio Gaga” czy „A king of Magic”. Natomiast basista John Deacon najpóźniej zdecydował się na komponowanie, ale okazało się, że sprawdza się w tej roli naprawdę dobrze pisząc takie przeboje, jak chociażby „I Want to Break Free” czy chwytliwy „Another One Bites the Dust”.

Największe przeboje Queen

Zespół był mistrzem ballad oraz stadionowych hymnów. Queen potrafił również stworzyć ścieżkę dźwiękową do filmów, taneczne przeboje oraz ostre, rockowe utwory. Największe hity Queen znają dosłownie wszyscy, bo piosenki zespołu są ponadczasowe.

1. „Bohemian Rhapsody”

We wszelkich zestawieniach muzycznych to właśnie ten utwór plasuje się zawsze wysoko jeśli chodzi o legendarne, rockowe hity. 6-minutowa kompozycja „Bohemian Rhapsody” nie miała żadnych szans, żeby trafić do radiostacji, bo była po prostu za długa. Okazało się jednak, że Queen nic nie przeszkodzi w tym, żeby podbić stacje muzyczne. Utwór pochodzi z płyty „A Night at the Opera” z 1975 roku, która uważana jest za jedną z najlepszych w bogatej historii zespołu.

2. „Don't Stop Me Now”

Ten utwór powstał, gdy muzycy skończyli już z długimi włosami (oprócz Briana Maya), zdjęli glamrockowe wdzianka i powoli wchodzili w lata 80. z zupełnie innym podejściem do muzyki. Postanowili grać bardziej przystępnie i pierwsze takie starania słychać na płycie „Jazz” z 1978 roku. Krążek jest bardzo różnorodny, a najbardziej energetyczną piosenką jest właśnie „Don't Stop Me Now”, która stała się jednym z najpopularniejszych hitów zespołu.

3. „We Will Rock You”

Czy trzeba cokolwiek pisać o tym numerze? Zna go każdy, bo kawałek często powraca na sportowych imprezach - zresztą powstał, żeby publiczność na koncertach Queen mogła klaskać i śpiewać razem z zespołu. Cel został osiągnięty, a hit Queen „We Will Rock You” nadal świetnie się sprawdza na dużych wydarzeniach muzycznych czy sportowych.

4. „Under Pressure”

Jeden z najlepszych połączeń w muzyce - Queen i David Bowie. Brytyjski zespół nagrał tylko jeden utwór we współpracy z muzykiem z zewnątrz, ale zrobił to w naprawdę świetny sposób. Do spotkania doszło w 1981 roku w Montreux w Szwajcarii, gdy Queen nagrywał album „Hot Space”. Owocem jednodniowej sesji nagraniowej był singiel „Under Pressure”, który ukazał się 26 października 1981 roku i stał się znanym hitem.

5. „Another One Bites The Dust”

W tym kawałku słychać, że kompozytor utworu, basista John Deacon, miał słabość do funku. „Another One Bites The Dust” z płyty „The Game” stał się wielkim hitem, który sprzedał się w 7-milionowym nakładzie. Kawałek nadal jest wykonywany podczas koncertów Queen z wokalistą Adamem Lambertem.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Queen