TOP 10 rockowych utworów ze ścieżek filmowych

Małgorzata Wierzejewska
03.08.2015 22:50
TOP 10 rockowych utworów ze ścieżek filmowych Fot. kadr z wideo

Dobra muzyka zdecydowanie podnosi wartość filmu. Szczególnie, jeśli jest to muzyka rockowa! Przedstawiamy nasz subiektywny ranking najlepszych kawałków, jakie znalazły się na soundtrackach do filmów.

Nie tylko buduje napięcie, ale też doprowadza do łez albo sprawia, że uśmiechamy się od ucha do ucha. Pewnie niejednemu z Was zdarzyło się wracać do obejrzanego już filmu tylko po to, aby kolejny raz posłuchać muzyki, jaka się w nim znalazła.

Rockowe soundtracki to niekończące się źródło świetnej muzyki. Sprawdźcie sami!

10. The Rolling Stones -„Gimme Shelter”

Ten kawałek znalazł się na ścieżce dźwiękowej do kilku filmów Martina Scorsese. Mogliśmy usłyszeć go zarówno w „Chłopcach z ferajny”, jak i w „Kasynie” i „Infiltracji”.

Utwór wykorzystano także na soundtrackach do filmów „Adventures in Babysitting”, „Air America”, „The War”, „The Fan”, „Layer Cake” i „Flight”.

Poza filmami piosenkę „Gimme Shelter” można było usłyszeć także na ścieżkach dźwiękowych do telewizyjnych seriali. Kawałek pojawił się między innymi w „Dexterze”, „Simpsonach”, czy serii „Life”.

Numer pochodzi z wydanego w 1969 roku albumu „Let It Bleed”.

9. David Bowie & Queen -„Under Pressure”

Legendarny kawałek pojawił się między innymi na soundtrackach do filmów „Zabijanie na śniadanie”, który wyreżyserował George Armitage, czy „Dziewczyna z sąsiedztwa”, za kamerą którego stanął Gregory Wilson.

W 2015 roku trafił też na ścieżkę dźwiękową do animowanego obrazu „Minionki”.

Utwór „Under Pressure” pochodzi z nagranej w 1981 roku płyty „Hot Space”.

8. Kings Of Leon - „Last Mile Home”

Ten kawałek możemy znaleźć na ścieżce dźwiękowej do obrazu Johna Wellsa zatytułowanego „Sierpień w hrabstwie Osage”. Zespół napisał ten utwór specjalnie na potrzeby filmu. Akustyczna wersja piosenki pojawia się podczas napisów końcowych.

„Last Mile Home” znalazł się również na bonusowej wersji ostatniego albumu Kings Of Leon, jakim jest „Mechanical Bull”.

7. Aerosmith - „I Don't Want To Miss A Thing”

To dzięki filmowi Michaela Bay zatytułowanemu „Armageddon” zespół Aerosmith stał się znany nowemu pokoleniu. Rockowa ballada została wydana w 1998 roku i od tego czasu jest jednym z najbardziej znanych utworów grupy.

Okazuje się jednak, że kawałek nie wszystkim przypadł do gustu. „I Don't Want To Miss A Thing” grupy Aerosmith dostał nominację do Złotej Maliny w kategorii Najgorsza Piosenka.

6. U2 - „Hold me, Thrill me, Kiss me, Kill me”

Bono i spółka pojawili się na soundtracku do filmu Joela Schumachera „Batman Forever”. Trzecia część ekranizacji przygód superbohatera nie zebrała najlepszych recenzji i do dziś często pojawia się w zestawieniach jednych z gorszych filmów wszech czasów.

Co ciekawe utwór U2, który pojawił się w tym filmie został jednocześnie nominowany do dwóch nagród: Złotych Globów w kategorii Najlepsza Piosenka i Razzie Award w kategorii Najgorsza Piosenka.

5. Rammstein - „Rammstein”

Zespół pojawił się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Zaginiona autostrada”. Soundtrack z tego obrazu jest mieszanką industrialnego rocka, jazzu, muzyki poważnej i elektronicznej.

Okazuje się też, że reżyser David Lynch jest fanem niemieckiej grupy.

Utwór jest tytułowym kawałkiem z albumu wydanego w 1995 roku.

4. Nine Inch Nails - „A Perfect Drug”

Ten mocny, rockowy akcent także znalazł się na soundtracku do „Zaginionej autostrady”. Pięciominutowy kawałek został skomponowany przez Trenta Reznora, który jak się okazuje pomógł Lynchowi w doborze innych muzycznych kompozycji, jakie znalazły się na ścieżce dźwiękowej.

3. Steppenwolf - „Born To Be Wild”

Numer znalazł się w nakręconym w 1969 roku filmie Dennisa Hoppera zatytułowanym „Easy Rider”. To jeden z tych kawałków, którego nie sposób pominąć przy spojrzeniu nie tylko na muzykę, ale i na całą kulturę końca lat 60.

Wydany w 1968 roku utwór, który znalazł się na albumie „Steppenwolf” przyniósł zespołowi największą popularność.

2. Queen - „Bohemian Rhapsody”

„Świat Wayne'a” - to na ścieżce dźwiękowej do tego filmu, który ukazał się w 1992 roku, możemy posłuchać legendarnego utworu Queen. Obraz Penelope Spheeris to komedia, więc scena w której wykorzystano ten numer sprawia, że widzowie śmieją się do rozpuku. Jeśli nie wierzycie, musicie obejrzeć ;)

Przypomnijmy, że „Bohemian Rhapsody” znalazł się na wydanym w 1975 roku albumie „A Night at the Opera”.

1. Pantera - „Cemetary Gates”

Metalowe kapele często goszczą w horrorach. Nie inaczej stało się z Panterą, która pojawiła się na soundtracku do filmu „Opowieści z Krypty: Władca Demonów”, który wyreżyserował Edward Shearmur.

Utwór, który znalazł się na wydanej 25 lat temu płycie „Cowboys from Hell” na ścieżkę dźwiękową trafił w skróconej o ponad minutę, niespełna sześciominutowej wersji.

A jaki jest Wasz ulubiony kawałek, który słyszeliście na ścieżce dźwiękowej do filmu?

Małgorzata Wierzejewska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.