26.07.2018 12:32

TVP odpowiedziała Big Cycowi w sprawie wykorzystania utworu zespołu bez jego zgody

Lider Big Cyca, Krzysztof Skiba domagał się miliona złotych zadośćuczynienia na rzecz WOŚP za wykorzystanie jednego z utworów zespołu bez jego zgody w programie TVP Info.

TVP odpowiedziała Big Cycowi w sprawie wykorzystania utworu zespołu bez jego zgody
foto: ADAM STASKIEWICZ/EAST NEWS

23 lipca 2018 w programie satyrycznym TVP Info, „W tyle wizji”, wykorzystano fragment utworu „Jak słodko zostać świrem” z albumu „Miłość, muzyka, mordobicie” z 1992. Utwór zilustrował materiał o protestach pod Sejmem przeciwko reformom sądownictwa, wprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Było to nawiązanie do słów marszałka Senatu, Stanisława Karczewskiego (PiS), który na spotkaniu z mieszkańcami Gdyni powiedział, że przed parlamentem stoją barierki, „żeby świry się nie dostawały i nie szkodziły”. Karczewski później przeprosił za wypowiedź.

Zespół Big Cyc uznał, że materiał zaprezentowany w „W tyle wizji” ośmieszał protestujących i miał charakter „materiału propagandowego”, służącego polityce rządzącego PiS-u. Lider zespołu, Krzysztof Skiba w jego imieniu wystosował oświadczenie, w którym żądał od Telewizji Polskiej przeprosin za wykorzystanie utworu Big Cyca bez zgody muzyków. Domagał się również miliona złotych zadośćuczynienia na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za „straty moralne i wizerunkowe”.

TVP odpowiada Krzysztofowi Skibie z Big Cyca

Telewizja Polska odpowiedziała na zarzuty frontmana Big Cyca w komunikacie biura prasowego, przesłanym do mediów. Cytujemy za portalem WirtualneMedia.pl:

"

Wykorzystanie fragmentu piosenki zespołu Big Cyc nastąpiło na podstawie licencji, wynikającej z umowy generalnej zawartej pomiędzy Telewizją Polską, a Stowarzyszeniem Autorów ZAIKS.

Telewizja Polska dopełniła wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniem wykorzystania tego utworu, co stanowi podstawę do wypłaty wynagrodzeń dla osób uprawnionych z tytułu praw autorskich i pokrewnych. Program „W tyle wizji” to program satyryczny, komentujący bieżące wydarzenia z przymrużeniem oka, dystansem i humorem, w sposób zabawny i zaskakujący. Użycie fragmentu piosenki stanowiło tło muzyczne, uzupełnienie felietonu w formie parodii.

W przeszłości, kiedy pan Skiba bywał odpłatnie gościem programu „W tyle wizji” fragmenty piosenek zespołu Big Cyc były wielokrotnie wykorzystywane do materiałów satyrycznych emitowanych w trakcie audycji. Nie wywoływało to wówczas podobnych jak ostatnio, niezrozumiałych i bezpodstawnych reakcji zespołu. Telewizja Polska wyraża ubolewanie, że wykorzystanie utworu zespołu Big Cyc spotkało się z negatywnym odbiorem i krytyką, gdyż intencją redakcji programu nie było zawłaszczenie czyjejś pracy lub obrażanie kogokolwiek. "

Krzysztof Skiba od kwietnia do listopada 2016 prowadził razem z Krzysztofem Feusettem wtorkowe wydanie magazynu „W tyle wizji”. Portal WirtualneMedia.pl zaznacza, że lider Big Cyca jako jedyny z gospodarzy  programu wyrażał krytyczne opinie o obozie PiS.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Big Cyc