05.05.2017 11:52

Ta playlista udowadnia, że metal to nie tylko hałas i wrzaski

Zawsze potrzebowaliście dowodów na to dla rodziny, sąsiada albo dziewczyny? Tutaj mamy ich... ponad 500.

Ta playlista udowadnia, że metal to nie tylko hałas i wrzaski
foto: materiały prasowe

„Wyłącz tę szatańską muzykę!” - kto z nas nie słyszał podobnych słów, rozkręcając na cały regulator swój ulubiony album o cięższym brzmieniu. Nasi rodzice, babcie i dziadkowie, sąsiedzi, a często nawet drugie połówki mają często to do siebie, że nie podzielają naszego uwielbienia do metalu.

Ale czy naprawdę cięższa muzyka to tylko przysłowiowe „trzy akordy, darcie mordy”? My oczywiście wiemy, że nie. Wie to również doskonale metalowa społeczność skupiona na portalu reddit.com. Dlatego też postawiła sobie za cel przekazać tę wiedzę innym ludziom - i to w dość efektowny sposób.

Użytkownik podpisujący się jako tubeyes stworzył playlistę na Spotify na ponad 500 utworów. Jej zawartość pomogli mu ułożyć inni użytkownicy forum w specjalnie na tę okazję założonym temacie „jaką piosenkę puścilibyście drugiej osobie, żeby ją przekonać, że metal nie polega wyłącznie na szalonym hałasie i wrzaskach?”.

Jak zauważył sam twórca, da się wyróżnić dość wyraźne trendy w utworach, które podawali inni ludzie. Nie ma się np. co dziwić, że padło aż 11 propozycji utworów Iron Maiden, które faktycznie mogą wpaść w ucho bez większych problemów nawet słuchaczom zupełnie innej muzyki. Intrygować może z kolei obecność 12 kawałków Opeth.

Niestety, czasami na kształcie playlisty zaważały naturalne ograniczenia samego Spotify. Wielu użytkowników podawało np. kompozycje Toola, który jest jednym z wielkich nieobecnych tej platformy streamingowej.

Pełną playlistę znajdziecie poniżej - kilka tygodni słuchania gwarantowane:

Jeśli potrzebujecie innych argumentów, by przekonać kogoś do metalu - mamy je dla Was! Oto wyniki badań według których ciężka muzyka uspokaja. Inne badania wykazały, że słuchacze heavy metalu zdradzają najrzadziej. Metalowcy są także najwierniejszymi słuchaczami i pozostają oddani temu gatunkowi muzycznemu.

Musieliście kiedyś przekonywać bliskich do metalu?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele