20.03.2019 13:47

Tajemnica uśmiechu Varga Vikernesa z memów rozwiązana. Muzyk zdradził, dlaczego śmiał się po usłyszeniu wyroku

Lider blackmetalowej grupy Burzum opowiedział, dlaczego zareagował na wyrok w sprawie morderstwa uśmiechem. Ucieszył się z 21 lat, które miał spędzić w więzieniu?

Varg Vikernes
foto: kadr z wideo/Owens Borch

1993 roku lider grupy Burzum, Varg Vikernes został skazany za morderstwo. Muzyk brutalnie zamordował gitarzystę Mayhem Øysteina "Euronymousa" Aarsetha. Poza tym Varg musiał odpowiedzieć także za umyślne podpalenie dwóch kościołów. Zdecydowano, że Vikernes zasłużył na najwyższy wymiar kary, co w Norwegii oznacza 21 lat więzienia. Po 16 latach muzyk wyszedł z więzienia warunkowo i od tej pory chętnie opowiada o swoich doświadczeniach

Lord Of Chaos
Lord Of Chaos
Przeczytaj także Varg Vikernes o filmie "Władcy Chaosu": To stek bzdur i wciela się we mnie jakiś żydowski grubas

Dlaczego Varg Vikernes śmiał się po usłyszeniu wyroku?

Od przeszło 25 lat po sieci krąży popularne zdjęcie Varga z pamiętnej rozprawy sądowej. Fotografia wielokrotnie była przerabiana na liczne memy, ponieważ muzyk niewinnie się na niej uśmiecha, co stanowi spory kontrast do sytuacji, w jakiej się znalazł. Radość nie opuszczała Vikernesa nawet wtedy, gdy usłyszał, że został uznany za winnego i spędzi następnych 21 lat za kratkami. Muzyk postanowił wyjaśnić fanom, co oznaczał wówczas jego uśmiech. 

"

Ta cała rozprawa to była dla mnie po prostu farsa. Nie byłem w stanie się obronić. Ława przysięgłych była przeciwko mnie, nawet mój obrońca próbował obrócić na moją niekorzyść zeznania świadka. Z kolei jeden z zeznających tak bał się, że zostanie skazany, że wymyślił historię o zamachu na niego. A ja siedziałem, patrzyłem na to wszsytko i myślałem "Co to kur*a jest? To chyba jakieś żarty". Równie dobrze tej sprawy mogłoby w ogóle nie być, a dokument skazujący mogli wysłać mi pocztą.

Dodatkowo, gdy sędzia zaczął czytać wyrok, w którym padło "Varg Vikernes miał niezrozumiały motyw zabicia ofiary", pomyślałem: "Serio? Gdzie są ukryte kamery?". Czułem się jak w świecie Orwella. Nikt nie wspomniał o tym, że ten facet planował zaatakować mnie paralizatorem, związać do drzewa i torturować, a wszystko chciał nagrać.

Od początku wiedziałem, że dostanę maksymalny wyrok. Dlatego, kiedy sędzia czytał wyrok, pojawił się na mojej twarzy uśmiech. Nie było w nim żadnego zaskoczenia. "

Ostatni album Varga Vikernesa i Burzum "The Ways of Yore" ukazał się w czerwcu 2014 roku. 

Zobacz też: >>Varg Vikernes zaśpiewał utwór „Boys” Sabriny<<

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News Burzum Varg Vikernes