06.02.2019 14:17

Tak brzmi "Smoke on the Water" w wersji Black Sabbath. Kiedyś grano go równie często co "Iron Mana"

Kiedy w latach 80. do składu Black Sabbath dołączył Ian Gillan, grupa zaczęła regularnie grać na żywo "Smoke on the Water". Tak brzmi utwór w cięższej wersji.

Black Sabbath
foto: kadr z wideo/toyomaru90

Pierwsze dźwięki utworu Deep Purple "Smoke on the Water" to jedna z najbardziej charakterystycznych melodii w historii muzyki rockowej. To właśnie ten numer obok "Nothing Else Matters" jest zwykle jednym z pierwszych, którego początkujący muzycy uczą się grać na swoich gitarach. Motyw doczekał się niezliczonej ilości coverów i interpretacji zarówno znanych artystów, jak i muzyków grających amatorsko. Nie wszyscy wiedzą jednak, że poza Purplami, w swoim stałym secie miała utwór też inna wielka kapela, a mianowicie Black Sabbath. Oczywiście stało się tak nieprzypadkowo. 

5 nietypowych coverów „Smoke on the Water” Deep Purple
5 nietypowych coverów „Smoke on the Water” Deep Purple
Przeczytaj także 5 nietypowych coverów „Smoke on the Water” Deep Purple

Black Sabbath w coverze "Smoke on the Water"

Po nagraniu płyt "Heaven and Hell", "Mob Rules" oraz koncertowej "Live Evil", ówczesny wokalista Black Sabbath, Ronnie James Dio opuścił zespół. Jego miejsce zajął artysta znany z Deep Purple, Ian Gillan. Muzycy wykorzystali obecność wokalisty i podczas trasy koncertowej w latach 1983-1984 dodali do seta cover Purpli "Smoke on the Water". Numer zagrano w tym okresie aż 60 razy. To wynik dorównujący kultowemu "Iron Manowi", który jest stałym elementem koncertów Sabbathów aż do dzisiaj. 

Poniżej możecie posłuchać, jak brzmiał hit Deep Purple w nieco innej, cięższej wersji:

Deep Purple w Polsce

Koncert Deep Purple odbędzie się 3 grudnia 2019 roku w Krakowie na Tauron Arenie. Ceny biletów wahają się od 190 do 370 złotych. Fani mają również możliwość kupić wejściówkę Meet and Greet, dzięki której możliwe będzie spotkanie z członkami zespołu, dostanie autografu, niespodzianki z oficjalnego sklepu zespołu, a także specjalnego biletu pamiątkowego.

Bilety znajdziecie na stronach: shop.metalmind.com.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.biletin.pl  

Sprawdź: >>Stachursky nagrał cover Dżemu "Kim Jestem – Jestem Sobie"<<

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News Deep Purple Black Sabbath