18.01.2016 09:50

Tarja Turunen: Inspiruje mnie Paulo Coelho

Ex-wokalistka Nightwish opowiedziała o początkach swojej kariery muzycznej i inspiracjach. Co ma obecnie wpływ na muzykę Tarji?

Tarja Turunen: Inspiruje mnie Paulo Coelho
foto: Dariusz Stepien / East News

Fińska wokalistka wiązała swoje życie z muzyką od najmłodszych lat. Na szczęście jej rodzice okazywali duże wsparcie dla jej zainteresowań, dlatego już w wieku 6 lat rozpoczęła naukę gry na pianinie. Jak przyznała Tarja, muzyka wypełniała jej dzieciństwo i również później, jako nastolatka, poświęcała się nauce i eksplorowaniu świata klasycznych dźwięków.

"

Już jak byłam małym dzieckiem, chciałam tworzyć muzykę. To była moja pasja. Powiedziałabym nawet, że miałam obsesję na jej punkcie. "

Droga od klasyki do rocka zajęła jej sporo czasu. Przez lata musiała przyzwyczajać się do innego stylu śpiewania i zachowania na koncertach rockowych. Problemem okazał się też brak odpowiednich nauczycieli, którzy pokazaliby jej, jak powinna operować głosem w nowych warunkach. Na szczęście dzięki ciężkiej pracy udało jej się osiągnąć sukces, choć jak sama mówi, do dziś rockowe śpiewanie pozostaje dla niej nie lada wyzwaniem.

"

Nigdy, przenigdy nie spodziewałam się, że zostanę jedną z najpopularniejszych wokalistek tego gatunku muzycznego. Ale podjęłam to wyzwanie, ponieważ kocham muzykę. Ona według mnie nie zna granic. Kiedy coś robię, poświęcam temu całe swoje serce. "

Dla Tarji Turunen bardzo ważne pozostaje, by ciągle znajdować kolejne wyzwania i odkrywać nowe rzeczy do zrobienia. Wokalistka cały czas dba, by jej kariera muzyczna się poszerzała i stawia sobie kolejne zadania. Przychodzi jej to bez większego problemu, ponieważ - jak przyznała - ma naturę pracoholika.

"

Mam masę różnych projektów na głowie jednocześnie. Jestem na swój sposób pracoholiczką, zawsze sobie znajdę coś do roboty. Nie potrafię niczym się nie zajmować. Uwielbiam pracować, kocham muzykę i wolność, jaką mam dziś jako artystka. "

Przy tylu rzeczach na głowie i ciągłym rozwijaniu swojej kariery, z pewnością dużą rolę należy przykładać do inspiracji. Dla Tarji ich źródłem pozostaje życie codzienne, własna rodzina i podróże. Zawsze stara się przyglądać jasnym i ciemnym stronom życia, które przykuwają jej uwagę. Podała też kilka konkretnych stron, które mają wpływ na jej twórczość.

"

Inspirują mnie książki Paulo Coelho, wciąż je czytam. Słucham bardzo różnorodnej muzyki: soundtracków, rocka, nawet metalu. Słucham też popu. Uwielbiam takie zespoły jak Muse. Zawsze staram się mieć otwarty umysł, jeśli chodzi o muzykę. "

Pełny wywiad z wokalistką obejrzycie poniżej:

Po burzliwym rozstaniu z Nightwish, Tarja Turunen od 2006 roku wydaje płyty pod własnym nazwiskiem. Jej ostatni krążek to „Ave Maria – En Plein Air”, odważne wydawnictwo wypełnione 12 interpretacjami pieśni „Ave Maria”. W 2016 roku ma się ukazać jej kolejny album. Tarja będzie jedną z gwiazd Przystanku Woodstock 2016.

Wybieracie się na jej koncert?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Tarja Turunen