Badania wykazały, że tatuaże nie są problemem dla pracodawców

Aleksandra Degórska
16.08.2018 12:05
Badania wykazały, że tatuaże nie są problemem dla pracodawców Fot. shutterstock.com

Najnowsze badania pokazały, że nie ma się czego obawiać - pracodawca nie skreśla od razu osób z tatuażami w procesie rekrutacyjnym.

Kiedyś kojarzone były ze światkiem przestępczym, ale gdy znane gwiazdy zaczęły się dziarać, tatuaże stały się naprawdę popularne. Szczególnie latem można zauważyć, że sporo osób ma na swoim ciele tego typu ozdobę.

W Polsce więcej tatuaży mają mężczyźni i w sumie 8% dorosłych ma przynajmniej jedną dziarę. Gdy tatuaż znajduje się w takim miejscu, że można go przykryć ubraniem, wówczas nie ma raczej problemu. Co jednak, gdy dziara znajduje się na twarzy, szyi czy dłoni? Logicznym jest, że tego typu ozdoba może pokrzyżować plany, gdy będziemy się starać o pracę, w której mamy kontakt z klientem.

Czy tatuaże przeszkadzają na rynku pracy?

Najnowsze badania jednak pokazują, że sytuacja na przestrzeni lat mocno się zmieniła. W badaniach przeprowadzonych w 2006 roku aż 80% menedżerów wyznało, że negatywnie postrzega u pracowników tatuaże.

Najnowsze badania wykonane przez Michaela T Frencha, Karoline Mortensen i Andrew R Timminga ujawniły jednak, że w dzisiejszych czasach dziary nie są problemem przy szukaniu pracy.

Naukowcy doszli do następujących wniosków:

Wcześniejsze badania pokazały, że wytatuowani ludzie są postrzegani przez pracodawców za mniej zdatnych do zatrudnienia niż osoby bez tatuaży. Szczególnie tyczy się to osób, które posiadają tatuaże w widocznych miejscach, których nie da się ukryć. Mając ten pogląd nasze badania pokazały, że nie ma empirycznego dowodu na dyskryminację osób z tatuażami - nie widać tego przy procesie zatrudnienia czy w kwestiach związanych z zarobkami.

W badaniu wzięło udział 2000 osób z różnymi tatuażami, różnej płci i w różnym wieku. Jeżeli zatem zamierzacie zrobić sobie dziarę, wiecie już teraz, że nie ma się co martwić na zapas. Zerknijcie na rockowe dziary oraz tatuaże 3D - jest w czym wybierać jeśli chodzi o ciekawe wzory.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.