03.12.2018 17:55

Album "Thriller" Michaela Jacksona ukazał się 37 lat temu. Oto ciekawostki o słynnym klipie do tytułowego singla

Ponad 13-minutowy teledysk był szokiem dla widza MTV, który nigdy wcześniej nie widział czegoś takiego. Sprawdźcie, czego jeszcze nie wiecie o wideo do singla "Thriller".

Michael Jackson Thriller
foto: VAUGHAN STEPHEN/SIPA/EAST NEWS

Album "Thriller" z 1982 roku odniósł ogromny komercyjny sukces - wystarczy wspomnieć, że krążek rozszedł się w nakładzie 100 milionów egzemplarzy.  Co więcej "Thriller" spędził 37 tygodni na szczycie listy Billboard 200. Sukces, który odniósł Michael Jackson z tą płytą, nie byłby tak ogromny gdyby nie legendarny klip do tytułowego utworu.

Klip "Thriller" Michaela Jacksona

W latach 80. każdy artysta chciał, aby jego teledysk trafił do MTV. To właśnie dzięki tej stacji telewizyjnej wielu muzyków miało możliwość pokazania się przed ogromną publicznością, a co za tym była to niesamowicie skuteczna promocja twórczości.

Zobacz także: 10 największych hitów Króla Popu z okazji 60. urodzin

Na sukces płyty oczywiście przyczyniły się single, do których powstały klipy. „Billie Jean” czy „Beat It” regularnie pojawiały się na MTV. 2 grudnia 1983 miał swoją premierę teledysk do numeru "Thriller". W klipie Michael Jackson stał się zombiakiem, który straszy swoją dziewczynę. Filmowy klip pokazywano kilka razy dziennie w MTV i za każdym razem widzowie chętnie oglądali go od początku do końca. Nawet, gdy pokazywano pełną, 13-minutową wersję.

10 ciekawostek o klipie do "Thriller" Michaela Jacksona

Z okazji 35. rocznicy pojawienia się teledysku do singla "Thriller" serwis Antyradio.pl postanowił przypomnieć o słynnym klipie i zdradzić ciekawostki o wideo.

1. Utwór "Thriller" miał się nazywać "Starlight"

Producentem płyty był Quincy Jones, zaś za teksty odpowiadał Rod Temperton, który początkowo do piosenki napisał zupełnie inne słowa i dał roboczy tytuł "Starlight". Quincy Jones stwierdził, że tekst powinien brzmieć bardziej w stylu Edgar Allan Poe. Już wtedy twórcy mieli pomysł na nazwę albumu "Thriller", zatem nie było to trudne, żeby utwór "Starlight" zmienić na "Thriller".

2. Upiorny głos Vincenta Price'a

W piosence możemy usłyszeć mroczny głos niczym z horroru... no właśnie, swojego głosu użyczył Vincent Price, legendarny aktor znany z filmów grozy. Artysta pojawił się m.in. w filmach "Dom woskowych ciał" czy "Edward Nożycoręki".

Price był idealną osobą, która wpasowałaby się w klimat piosenki "Thriller". Okazuje się, że jego tekst, który czytał na potrzeby utworu był zdecydowanie dłuższy. Vincent Price został za tę robotę mniej niż 1000 dolarów - gdyby wiedział, ile pieniędzy zarobi utwór "Thriller"...

3. Choreograf klipu "Thriller" pojawił się w teledysku "Beat It"

Pamiętacie przywódcę gangu ubranego na biało z charakterystycznym wąsem, który w teledysku "Beat It" wywija nożem? Był nim Michael Peters, który zajął się choreografią w teledysku "Thriller". Twórca został nagrodzony nagrodą teatralną Tony za swój wkład w "Dreamgirls". Niestety choreograf zmarł w 1994 roku w wieku 46 lat w wyniku powikłań spowodowanych AIDS.

4. Jak często pokazywano "Thriller" na MTV?

Klip do tytułowego utworu ukazał się dopiero rok po wydaniu płyty. Jednak, gdy się pojawił MTV mocno promowało spektakularny teledysk. W czasach największego zainteresowania klipem stacja pokazywała ponad 13-minutowe nagranie dwa razy w ciągu godziny.

5. Słynna czerwona kurtka

Michael Jackson zawsze był bardzo szczupły, ale na potrzeby klipu postanowiono go trochę utuczyć. Wystarczyło wypchać skórzaną kurtkę, żeby Jackson wyglądał na "większego". 27 czerwca 2011 roku sprzedano ją za 1,8 milionów dolarów.

foto: giphy.com

A Wy za co lubicie klip "Thriller" Michaela Jacksona?

Tagi: Rock News Michael Jackson