17.01.2018 14:51

Teledysk zespołu metalowego uznany przez YouTube za „mowę nienawiści”

Administratorom YouTube nie spodobał się wideoklip amerykańskiej grupy numetalowej, zawierający bardzo drastyczne sceny przemocy.

Teledysk zespołu metalowego uznany przez YouTube za „mowę nienawiści”
foto: kadr z wideo

Amerykański zespół King 810 tworzy alternatywny metal z wpływami nu metalu. Jak przystało na „ciężką” kapelę, cechuje ją nie tylko agresywne brzmienie, ale i agresywny przekaz słowny.

Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania muzyków, to nie ma się co dziwić. Flint w stanie Michigan to jedno z miast o najwyższym wskaźniku przestępczości w Stanach Zjednoczonych.

Życie w tym „mieście grzechu” zainspirowało King 810 do stworzenia teledysku do kawałka „Killem All” z debiutanckiego albumu „Memoirs of a Murderer” z 2014 roku. Zespół posłużył się newsowymi ujęciami przestępstw i aktów przemocy – widzimy strzelaniny, napady na sklepy i bijatyki z policją. Z pewnością nie są to obrazki, które widzi się codziennie na YouTube.

Po 4 latach ktoś z administratorów serwisu przyjrzał się klipowi i zablokował go za szerzenie „mowy nienawiści”. Zespół był zaskoczony decyzją YouTube. Na swoim oficjalnym profilu facebookowym napisał w oświadczeniu:

"

YouTube twierdzi, że wspiera wolność słowa, ale usuwa kontent i arbitralnie etykietkuje go jako „mowę nienawiści”. To muzyczny i artystyczny środek wyrazu. Piosenka i wideo są komentarzem społecznym. YouTube nie mógłby nawet istnieć jako firma, gdyby usuwał wszystkie rzeczy, które ktoś może uważać za „mowę nienawiści”. To wielka i bogata firma. Rozumiem to, że chcą zarabiać, mają swoją politykę i porządek, ale niebezpieczna jest sytuacja, w której giganci, jak YouTube i Google cenzurują informację i sztukę, a prezentują tylko rzeczy zgodne z ich własnymi poglądami. "

Ostatecznie YouTube jednak przywrócił teledysk, choć oznaczył go jako film tylko dla widzów powyżej 18 lat.

Czy Waszym zdaniem teledysk King 810 rzeczywiście w jakiś sposób „szerzy nienawiść”?

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News