23.12.2015 13:24

The Beatles po raz pierwszy w streamingu

W końcu zespół zakończył bojkot serwisów, za pośrednictwem których można posłuchać muzykę online. Co spowodowało zmianę tego podejścia?

The Beatles po raz pierwszy w streamingu
foto: Ingen Uppgift, domena publiczna

W czasach, gdy w internecie można znaleźć dosłownie wszystko, dziwi fakt, że twórczość Wielkiej Czwórki nie była dotychczas dostępna w większości platform streamingowych. Wyjątek stanowił YouTube i Pandora.

W grudniu pojawiły się wieści o tym, że twórczość The Beatles prawdopodobnie trafi do serwisów w Wigilię 2015 roku. Plotka okazała się prawdą i od 24 grudnia 2015 roku 224 utworów ze studyjnych albumów wydanych w Wielkiej Brytanii, jak również krążki kompilacyjne, trafią do następujących serwisów:

  • Spotify
  • Apple Music
  • Slacker
  • Google Play
  • Tidal
  • Amazon Prime
  • Deezer
  • Microsoft’s Groove
  • Rhapsody

Ta wiadomość na pewno ucieszy niejednego fana The Beatles, z resztą nawet załoga Spotify jest zadowolona z takiego obrotu sprawy. PR-owiec tego serwisu, Jim Butcher z Nowej Zelandii, stwierdził, że czekał na ten moment 8 lat i w końcu będzie mógł posłuchać muzyki zespołu online:

Obejrzyjcie, jak wygląda zapowiedź tego wydarzenia:

Jest to duży krok do przodu dla The Beatles, który najwidoczniej pogodził się z faktem, że przemysł muzyczny znacznie się zmienił. Kapela długo zostawała w tyle, bowiem czekała pięć lat, by jej krążki ukazały się na płytach CD. Dopiero w 2010 roku twórczość zespołu pojawiła się również w iTunes i w pierwszym tygodniu zespół sprzedał 2 miliony utworów.

Jak widać, beatlemania ma się dobrze i choć od rozpadu kapeli minęło sporo czasu, jej muzyka nadal żyje własnym życiem. Ostatnio zespół wydał również kompilację „The Beatles: 1+”, na której znalazły się odrestaurowane teledyski i wcześniej niepublikowane wideo.

Problem związany z przemysłem muzyki cyfrowej od dłuższego czasu nie schodzi z ust muzyków. Gitarzysta Def Leppard czy wokalista Iron Maiden nie są zwolennikami platform streamingowych, podobnie jak Janne Wirman z Children of Bodom, który określa Spotify... gównem. Również punkowa wytwórnia Victory Records ma problemy z tym serwisem.

Będziecie słuchać The Beatles za pośrednictwem platform streamingowych?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News The Beatles