The Cranberries: 10 największych przebojów zespołu Dolores O'Riordan

Maciej Koprowicz
23.08.2018 15:19
The Cranberries: 10 największych przebojów zespołu Dolores O'Riordan Fot. Agnieszka „V-spectrum” Jędrzejewska/Antyradio.pl

„Żurawiny” to nie tylko „Zombie”. Grupy, której wokalistką była Dolores O’Riordan z pewnością nie można nazwać zespołem jednego przeboju.

Zespół The Cranberries powstał w 1989 roku w Limerick w Irlandii. Wywodził się ze sceny postpunkowej i indierockowej, ale z czasem w jego muzyce pojawiało coraz więcej elementów popu i „celtyckiego” folku. To właśnie przebojowe utwory o niezwykłym, odrealnionym klimacie zadecydowały o wielkiej popularności grupy, której wizytówką był bardzo charakterystyczny głos wokalistki, Dolores O’Riordan.

Początki zespołu były bardzo trudne – debiutancka EP, „Uncertain” dostała wyjątkowo złe recenzje w prasie. Na szczęście pierwszy pełny album The Cranberries, „Everybody Else Is Doing It, So Why Can't We?” z 1993 okazał się sukcesem i przyniósł kilka dużych przebojów.

Jeszcze większą popularnością cieszyły się dwa kolejne albumy zespołu – „No Need To Argue” z 1994 (to tam znalazł się słynny „Zombie”) i „To The Faithful Departed” z 1996. Niestety, każdy kolejny krążek sprzedawał się gorzej. „Zmęczenie materiału” zdecydowało, że zespół porzucił pracę nad szóstym albumem i w 2003 rozwiązał się.

„Żurawiny” powróciły na scenę w 2009 roku. Po reaktywacji zespół nagrał dwa albumy – premierowy „Roses” z 2012 i „Something Else” z 2017, zawierający nowe wersje starych piosenek. Muzycy rozpoczęli nagrywanie kolejnego albumu, ale prace przerwała tragiczna wieść – 15 stycznia 2018 w hotelu w Londynie zmarła Dolores O’Riordan. Przyczyna śmierci wokalistki The Cranberries ma być podana do wiadomości 6 września 2018.

Cranberries - największe przeboje zespołu

Przypominamy najpopularniejsze utwory grupy z Limerick - 10 piosenek The Cranberries, które mają najwięcej odtworzeń w serwisie YouTube.

10. „Analyse”

9. „Salvation”

8. „Just My Imagination”

7. „Promise”

6. „Animal Instinct”

5. „When You’re Gone”

4. „Ode To My Family”

3. „Dreams”

2. „Linger”

1. „Zombie”

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.