05.01.2016 10:21

The Edge: Nowy album U2 będzie jak „Zooropa”

W jakim serwisie streamingowym będzie miał swoją premierę kolejny album Bono i spółki? Tego jeszcze nie wiemy, ale The Edge wskazał nam kierunek, w którym podąża obecnie zespół.

The Edge: Nowy album U2 będzie jak „Zooropa”
foto: xrayspx, CC BY-SA 2.0

Jeśli zastanowić się nad wszystkimi projektami U2, które zespół obiecywał nam w ostatnich latach, łatwo można się pogubić. Miała być kontynuacja „No Line on the Horizon”, miał być taneczny album z Davidem Guettą, ostatecznie dostaliśmy na iTunesie darmowe „Songs of Innocence” - wszyscy, niezależne od tego, czy chcieliśmy. O ile Bono nie wymyśli w międzyczasie niczego nowego, w 2016 roku otrzymamy „Songs of Experience”.

Płytowego towarzysza ostatniego albumu U2 zapowiadała już nazwa ostatniej trasy: Innocence + Experience Tour, nawiązująca do tomu wierszy Williama Blake'a. Relacja wiążąca oba krążki przypomina nieco sytuację z 1993 roku, kiedy ukazała się „Zooropa”. Tamto wydawnictwo również stanowiło rozwinięcie wydanego wcześniej „Achtung Baby”, a początkowo było nawet planowane jako minialbum.

The Edge zdradził jednak, że nowy krążek ma łączyć z „Zooropą” więcej niż wydawnicze pokrewieństwo.

"

Brian Eno byłby bardzo zadowolony, gdybyśmy znów robili albumy w takim stylu. Nie zastanawiamy się nad tym, dokąd idziemy, tylko po prostu kroczymy przed siebie. Myślę, że jak się nabierze odpowiedniego rozpędu, znacznie wpływa to na jakość materiału. "

Słynny producent, który ostatnio współpracował z U2 przy okazji „No Line on the Horizon”, chciałby zabrać ponownie zespół na drogę, którą obrał przy ósmym albumie. Na razie jednak nie wiemy zbyt wiele o „Songs of Experience”. Materiał powstawał w trakcie ostatniej trasy grupy. Do napisania jednego z utworów, „Streets of Surrender”, inspiracją były zamachy w Paryżu z listopada 2015 roku.

Bono przyznał, że w pracach nad nowym krążkiem pomógł mu... wypadek rowerowy, którego doznał pod koniec 2014 roku.

"

Dobrą stroną tego wydarzenia było to, że mogłem pracować w stanie umysłu, który osiąga się na końcu albumu. Nie bez powodu wszystkie wielkie zespoły tworzą swoje najlepsze albumy w trakcie tras koncertowych - pomysły muszą znaleźć drogę ujścia z twojej głowy. "

U2 zakończył ostatnie tournée na początku grudnia 2015 roku dwoma koncertami w Paryżu, które zostały przełożone ze względu na atak terrorystyczny w klubie Bataclan. Grupa wystąpiła wówczas z gościnnym udziałem Patti Smith oraz Eagles of Death Metal, składając tym samym hołd ofiarom tragedii.

Czekacie na nowy krążek U2?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News U2