28.01.2015 17:32

Tiamat niemal nie istnieje, a świętuje

Opuścił ich założyciel grupy i wokalista, ale Szwedzi nie dają o sobie zapomnieć i po 20 latach od premiery wydają na winylu album „Wildhoney”.

Tiamat niemal nie istnieje, a świętuje
foto: materiały prasowe

Tiamat ma pewne opóźnienie – krążek ujrzał światło dzienne w październiku 1994 roku, reedycja na płycie winylowej ukaże się dopiero w lutym 2015 roku. Winyli będzie tylko 1000 – 800 czarnych i 200 białych.

Szanse na zdobycie albumu są raczej niewielkie… Pierwsza partia (po 20 krążków w każdym z kolorów) już się wyprzedała. Zamiast o nim marzyć, lepiej przypomnieć sobie piosenkę „Whatever That Hurts” i teledysk, którym dwie dekady temu metalowcy promowali „Wildhoney”.

Wydawnictwo po latach odświeżył „Decibel”. Amerykański magazyn niedawno wprowadził szwedzki zespół wraz z tą płytą do swojej galerii sław. Do opakowania z albumem dorzucił 12-stronicową książeczkę z tekstami i grafikami, plakat oraz ekskluzywny wywiad z muzykami.

Miód na grób

Niewielka to pociecha, skoro Tiamat w kwietniu 2014 roku w zasadzie przestał istnieć. Żadnego komunikatu o zakończeniu działalności nie było, lider grupy, Johan Edlund, ogłosił tylko na Facebooku:

"

Zdecydowałem się opuścić Tiamat. Moje zdrowie itd... To już nie działa. Mówię „opuścić”, ponieważ nie przypisuję sobie wszystkich zasług związanych z Tiamat. Jeśli pozostali chcą kontynuować, w porządku. Śmiało. Znajdźcie wspaniałego, przystajnego wokalistę, napiszcie do Century Media [przyp. red. – wytwórni] i po prostu to zróbcie. Ja jestem poza... "

tiamat-edlund-left

No, ale powiedzcie, jak tu kontynuować karierę bez założyciela i frontmana? Dokończyli trasę i wrócili do domów. Muzycy Tiamat chyba już otrząsnęli się z szoku i powoli szukają sobie nowego miejsca.

Wokalista tymczasem zmienił klimaty i ze swoją dziewczyną osiadł w Grecji. Może jego zszarganemu zdrowiu wyszło to na dobre, ale jakieś lekarstwo – w większej niż tysiąc winyli dawce – przydałoby się także fanom…

Urszula Drabińska
Tagi: Rock News Tiamat