Tim Commerford: Fani Rage Against The Machine nienawidzili Audioslave

Maciej Koprowicz
29.08.2017 13:39
Tim Commerford: Fani Rage Against The Machine nienawidzili Audioslave Fot. ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK

Basista rapcore’owej formacji przyznał, że wielu jej fanów było rozczarowanych, gdy przerodziła się w Audioslave z Chrisem Cornellem na wokalu.

Rage Against The Machine była jedną z najważniejszych grup rockowych lat 90. Ich debiut z 1992 roku był pod każdym względem rewolucyjny – nie tylko ze względu na mocno lewicowe teksty. Przełomowe połączenie rapu z hard rockiem i metalem utorowało drogę do nu metalu. Gdy w 2001 zespół zawiesił działalność, jego trzej członkowie – gitarzysta Tom Morello, basista Tim Commerford i perkusista Brad Wilk postanowili nadal muzykować razem.

Trójka muzyków RATM bez wokalisty Zacka De La Rochy sformowała nowy zespół, Audioslave. Następca Zacka u ich boku okazał się więcej niż odpowiedni – był to sam Chris Cornell, wokalista Soundgarden. Tim Commerford wspomina początki Audioslave:

Początkowo jedynym zespołem, w którym grałem było Rage Against The Machine. Prosto z sypialni wskoczyłem do Rage Against The Machine, więc czułem się komfortowo, grając z Tomem, Bradem i Zachem. I nagle w ciągu minuty wszystko się zmieniło i Audioslave stał się rzeczywistością. Spotkaliśmy się w domu Ricka Rubina, który powiedział: „Powinniście się spiknąć z Chrisem Cornellem”.

Pamiętam, że byłem bardzo tym zdenerwowany. O nie! Muszę być wystarczająco dobry, by zrobić wrażenie na Chrisie Cornellu. Martwię się! Ta niepewność zadziałała na korzyść, na korzyść procesu twórczego.

Przezwyciężyłem to, my to przezwyciężyliśmy. Skończyliśmy, zamieniając się w zespół.

Grupa nagrała trzy albumy, które przeszły do klasyki rocka - „Audioslave”, „Out Of Exile” i „Revelations”. Do największych przebojów grupy należą „Cochise”, „Like A Stone” i „Be Yourself”. Choć grupa była jedną z największych gwiazd rocka pierwszej dekady XXI wieku, nie wszystkich przekonała – szczególnie fanów Rage Against The Machine. Tim kontynuuje:

Ale było też wielu ludzi, którym to się nie podobało, którzy byli przeciwko temu. Wielu fanom Rage to się nie podobało! Mówiliśmy do innej publiczności, niż Rage. I jestem naprawdę dumny, że nie byliśmy Rage, że nie próbowaliśmy zrobić Rage od nowa i zrobiliśmy coś zupełnie innego, poza naszą szufladką.

To zbudowało naszą pewność siebie jako muzyków i ostatecznie uczyniło z nas lepszych muzyków. To pomogło stworzyć Prophets Of Rage.

Prophets Of Rage to zespół, który Morello, Commerford i Wilk stworzyli po kolejnym zawieszeniu działalności przez Rage Against The Machine w 2011. W jego składzie oprócz członków RATM występują także raperzy B-Real z Cypress Hill i Chuck D z Public Enemy. Formacja dała swój debiutancki koncert na Open’er Festival w Gdyni 30 czerwca 2017. Pierwszy album zespołu, „Prophets Of Rage” ukaże się 15 września 2017 i zawierać będzie dwanaście utworów, w tym single „Unfuck The World” i „Living On The 110”. Historia Audioslave natomiast dobiegła końca wraz z samobójczą śmiercią Chrisa Cornella 20 lipca 2017.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.