29.08.2017 13:39

Tim Commerford: Fani Rage Against The Machine nienawidzili Audioslave

Basista rapcore’owej formacji przyznał, że wielu jej fanów było rozczarowanych, gdy przerodziła się w Audioslave z Chrisem Cornellem na wokalu.

Tim Commerford: Fani Rage Against The Machine nienawidzili Audioslave
foto: ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK

Rage Against The Machine była jedną z najważniejszych grup rockowych lat 90. Ich debiut z 1992 roku był pod każdym względem rewolucyjny – nie tylko ze względu na mocno lewicowe teksty. Przełomowe połączenie rapu z hard rockiem i metalem utorowało drogę do nu metalu. Gdy w 2001 zespół zawiesił działalność, jego trzej członkowie – gitarzysta Tom Morello, basista Tim Commerford i perkusista Brad Wilk postanowili nadal muzykować razem.

Trójka muzyków RATM bez wokalisty Zacka De La Rochy sformowała nowy zespół, Audioslave. Następca Zacka u ich boku okazał się więcej niż odpowiedni – był to sam Chris Cornell, wokalista Soundgarden. Tim Commerford wspomina początki Audioslave:

"

Początkowo jedynym zespołem, w którym grałem było Rage Against The Machine. Prosto z sypialni wskoczyłem do Rage Against The Machine, więc czułem się komfortowo, grając z Tomem, Bradem i Zachem. I nagle w ciągu minuty wszystko się zmieniło i Audioslave stał się rzeczywistością. Spotkaliśmy się w domu Ricka Rubina, który powiedział: „Powinniście się spiknąć z Chrisem Cornellem”.

Pamiętam, że byłem bardzo tym zdenerwowany. O nie! Muszę być wystarczająco dobry, by zrobić wrażenie na Chrisie Cornellu. Martwię się! Ta niepewność zadziałała na korzyść, na korzyść procesu twórczego.

Przezwyciężyłem to, my to przezwyciężyliśmy. Skończyliśmy, zamieniając się w zespół. "

Grupa nagrała trzy albumy, które przeszły do klasyki rocka - „Audioslave”, „Out Of Exile” i „Revelations”. Do największych przebojów grupy należą „Cochise”, „Like A Stone” i „Be Yourself”. Choć grupa była jedną z największych gwiazd rocka pierwszej dekady XXI wieku, nie wszystkich przekonała – szczególnie fanów Rage Against The Machine. Tim kontynuuje:

"

Ale było też wielu ludzi, którym to się nie podobało, którzy byli przeciwko temu. Wielu fanom Rage to się nie podobało! Mówiliśmy do innej publiczności, niż Rage. I jestem naprawdę dumny, że nie byliśmy Rage, że nie próbowaliśmy zrobić Rage od nowa i zrobiliśmy coś zupełnie innego, poza naszą szufladką.

To zbudowało naszą pewność siebie jako muzyków i ostatecznie uczyniło z nas lepszych muzyków. To pomogło stworzyć Prophets Of Rage. "

Prophets Of Rage to zespół, który Morello, Commerford i Wilk stworzyli po kolejnym zawieszeniu działalności przez Rage Against The Machine w 2011. W jego składzie oprócz członków RATM występują także raperzy B-Real z Cypress Hill i Chuck D z Public Enemy. Formacja dała swój debiutancki koncert na Open’er Festival w Gdyni 30 czerwca 2017. Pierwszy album zespołu, „Prophets Of Rage” ukaże się 15 września 2017 i zawierać będzie dwanaście utworów, w tym single „Unfuck The World” i „Living On The 110”. Historia Audioslave natomiast dobiegła końca wraz z samobójczą śmiercią Chrisa Cornella 20 lipca 2017.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Audioslave Rage Against the Machine Prophets of Rage