10.07.2018 17:04

Tobias Forge (Ghost): 15-latkowie muszą uratować rocka

Lider szwedzkiego zespołu uważa, że na scenie rapowej odkrywa się więcej nowych talentów, niż w świecie rocka. Ale jego nadzieją na przyszłość jest młode pokolenie.

Tobias Forge (Ghost): 15-latkowie muszą uratować rocka
foto: kadr z wideo

Czy rock’n’roll umarł? Dyskusje na ten temat toczą się od samych jego narodzin. Co jakiś czas przekonuje się słuchaczy, że gitarowe granie jest martwe, a przyszłość należy do innych gatunków. Ponieważ historia kołem się toczy i już kilkukrotnie dochodziło do odrodzenia rocka, jesteśmy sceptyczni w kwestii doniesień o śmierci tej muzyki.

Nie da się jednak ukryć, że rock jest w pewnym kryzysie. Stracił pozycję najpopularniejszego gatunku muzycznego w USA na korzyść rapu i r’n’b. Słychać coraz więcej głosów mówiących, że to rap mówi obecnie o ważniejszych rzeczach i jest bardziej innowacyjny niż rock – nawet ze strony rockmanów.

Tobias Forge, nie ukrywający się już jako lider zespołu Ghost, w rozmowie z podcastem „Full Metal Jackie” przyznał, że jego zdaniem rap rzeczywiście lepiej się sprawdza w odkrywaniu nowych talentów, a na scenie rockowej jest za mało młodych wykonawców.

"

Rock musi zrobić krok naprzód. Potrzebujemy nowych, większych zespołów. Zespoły muszą iść do przodu i spróbować wypełnić nisze. Na pewno nie uważam, że rock już jest martwy. Ale myślę, że brakuje nowych talentów albo nowych ambicji.

Nie chcę porównywać rocka i hip-hopu, ale scena hiphopowa jest o wiele lepsza, jeśli chodzi o odkrywanie nowych talentów. Artyści i grupy, których nie było 10 lat temu, teraz wypełniają stadiony i osiągają duży sukces.

Zespoły, które teraz zarabiają, które czekają na to od 20 lat albo średnio zarabiają, nie są tymi, które wzniosą się na szczyt w przyszłości. To będzie udziałem nowych zespołów, których na razie nie znamy. "

Tobias zaapelował równocześnie do nastolatków, aby wzięli rocka w swoje ręce i założyli zespoły, które odmienią los tego gatunku.

"

Może słuchają nas teraz 15-latkowie. To wy jesteście tymi, którzy muszą stworzyć te zespoły. Wy jesteście tymi, którzy będą w wielkich zespołach za 10 lat. Musicie stawić czoła faktowi, że wszystko się zmienia i krąży. "

Ghost – „Prequelle”

1 czerwca 2018 ukazał się czwarty album Ghosta, zatytułowany „Prequelle”. Promuje go singiel „Rats”. Obecnie Tobias Forge wciela się w postać zwaną Cardinal Copia, która tymczasowo kieruje „Kościołem” Ghosta.

Zdolne dzieciaki grają rocka

Patrząc na liczbę utalentowanych dzieciaków, o przyszłość rocka można być spokojnym. Furorę robią ostanio niesamowita śpiewająca 13-latka z USA, porównywana do Janis Joplin i młodziutkie perkusistki, YoyokaSina. W młodzieży siła!

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Ghost