Tobias Forge (Ghost): Judas Priest gra muzykę pop

Maciej Koprowicz
14.06.2018 10:43
Tobias Forge (Ghost): Judas Priest gra muzykę pop Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl

Ghost zaliczany jest do sceny metalowej, choć wielu ortodoksyjnych metalowców uważa go za grupę pop. Tobias Forge odpowiada, że nie ma w tym nic złego i twierdzi, że nawet legendy metalu są popowe.

Ghost to zespół, wobec którego trudno przejść obojętnie. Teatralne w formie koncerty, maski i stroje, ciekawy koncept zespołu, no i świetne, chwytliwe kawałki zyskały Szwedom wielu oddanych fanów na całym świecie. Oczywiście nie brakuje też krytyków, których specyfika zespołu odrzuca. Tobiasa Forgego i kolegów uważają za popowców, którzy jedynie pozują na metalowców i cynicznie wykorzystują heavymetalowy wizerunek.

W rzeczywistości lider Ghosta gra w otwarte karty i nie ukrywa, że inspiruje go muzyka pop. Rozumie jednak to pojęcie bardzo szeroko. W wywiadzie dla francuskiego programu radiowego „Heavy1” powiedział:

Jestem fanem tego, co większość ludzi nazywa dobrze napisaną muzyką. Lubię muzykę, która mnie porusza i sprawia, że coś czuję. Bardzo często jest to muzyka, która wpasowuje się w pewien schemat. Może to być cokolwiek, od Fleetwood Mac po Venom.

Dla Forgego nawet heavy metal i rock progresywny są popem, jeśli tylko są dobrze napisane.

Tak, podobają mi się piosenki, które mają pewnego rodzaju ustandaryzowany schemat dramaturgii. Myślę, że ma go muzyka pop – moim zdaniem Judas Priest gra muzykę popową. Mają bardzo popową wrażliwość na muzykę. Pink Floyd też jest chwytliwy, nawet jeśli ich piosenki są znacznie dłuższe.

Wokalista szwedzkiego zespołu porównuje swój zespół do… filmu. Uważa, że różnica między kinem artystycznym a komercyjnym jest dużo mniejsza, niż się wszystkim wydaje.

Myślę, że jeśli poszukasz porównań z filmem, to łatwo jest krytykować większość lekkich filmów jako przewidywalne, tylko dlatego, że łatwo przewidzieć, co się wydarzy w scenariuszu. Dzieje się tak, ponieważ popada on w pewien dramaturgiczny schemat.

Ale zaręczam ci, że jeśli usiądziemy i obejrzymy filmy, które są uważane za dzieła wysokiej kultury, one również podążają za tą samą dramaturgiczną strukturą. W naszej psychice jest coś takiego, że lepiej absorbuje rzeczy, które są podane w schematyczny sposób.

To jak z podawaniem potrawy. Wymaga pewnej dawki soli i nie powinna zawierać gó*na, jeśli chcesz, żeby dobrze smakowała.

Ghost – „Prequelle”

1 czerwca 2018 ukazał się czwarty album studyjny Ghosta, „Prequelle”. Płytę promuje singiel „Rats”. Obecnie Tobias Forge występuje w roli Cardinala Copii, tymczasowego przywódcy „kościoła” Ghosta.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.