14.06.2018 10:43

Tobias Forge (Ghost): Judas Priest gra muzykę pop

Ghost zaliczany jest do sceny metalowej, choć wielu ortodoksyjnych metalowców uważa go za grupę pop. Tobias Forge odpowiada, że nie ma w tym nic złego i twierdzi, że nawet legendy metalu są popowe.

Tobias Forge (Ghost): Judas Priest gra muzykę pop
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Ghost to zespół, wobec którego trudno przejść obojętnie. Teatralne w formie koncerty, maski i stroje, ciekawy koncept zespołu, no i świetne, chwytliwe kawałki zyskały Szwedom wielu oddanych fanów na całym świecie. Oczywiście nie brakuje też krytyków, których specyfika zespołu odrzuca. Tobiasa Forgego i kolegów uważają za popowców, którzy jedynie pozują na metalowców i cynicznie wykorzystują heavymetalowy wizerunek.

W rzeczywistości lider Ghosta gra w otwarte karty i nie ukrywa, że inspiruje go muzyka pop. Rozumie jednak to pojęcie bardzo szeroko. W wywiadzie dla francuskiego programu radiowego „Heavy1” powiedział:

"

Jestem fanem tego, co większość ludzi nazywa dobrze napisaną muzyką. Lubię muzykę, która mnie porusza i sprawia, że coś czuję. Bardzo często jest to muzyka, która wpasowuje się w pewien schemat. Może to być cokolwiek, od Fleetwood Mac po Venom. "

Dla Forgego nawet heavy metal i rock progresywny są popem, jeśli tylko są dobrze napisane.

"

Tak, podobają mi się piosenki, które mają pewnego rodzaju ustandaryzowany schemat dramaturgii. Myślę, że ma go muzyka pop – moim zdaniem Judas Priest gra muzykę popową. Mają bardzo popową wrażliwość na muzykę. Pink Floyd też jest chwytliwy, nawet jeśli ich piosenki są znacznie dłuższe. "

Wokalista szwedzkiego zespołu porównuje swój zespół do… filmu. Uważa, że różnica między kinem artystycznym a komercyjnym jest dużo mniejsza, niż się wszystkim wydaje.

"

Myślę, że jeśli poszukasz porównań z filmem, to łatwo jest krytykować większość lekkich filmów jako przewidywalne, tylko dlatego, że łatwo przewidzieć, co się wydarzy w scenariuszu. Dzieje się tak, ponieważ popada on w pewien dramaturgiczny schemat.

Ale zaręczam ci, że jeśli usiądziemy i obejrzymy filmy, które są uważane za dzieła wysokiej kultury, one również podążają za tą samą dramaturgiczną strukturą. W naszej psychice jest coś takiego, że lepiej absorbuje rzeczy, które są podane w schematyczny sposób.

To jak z podawaniem potrawy. Wymaga pewnej dawki soli i nie powinna zawierać gó*na, jeśli chcesz, żeby dobrze smakowała. "

Ghost – „Prequelle”

1 czerwca 2018 ukazał się czwarty album studyjny Ghosta, „Prequelle”. Płytę promuje singiel „Rats”. Obecnie Tobias Forge występuje w roli Cardinala Copii, tymczasowego przywódcy „kościoła” Ghosta.

Maciej Koprowicz
Tagi: Ghost Judas Priest