16.05.2018 16:34

Tobias Forge z Ghost: Fani rocka nie mają żadnych perspektyw

Lider grupy Ghost skomentował sytuację Kiss, w którym pozostało niewielu oryginalnych członków kapeli. Jak będzie wyglądać scena rockowa za 50 lat?

Zespół Ghost
foto: kadr z wideo

Przy okazji wypowiedzi na temat grupy Kiss, frontman Ghost, Tobias Forge, stwierdził, że fani rocka nie mają za bardzo już na co liczyć - przyszłość wcale nie wygląda kolorowo. Gene Simmons zapytany o to, czy widzi możliwość, by Kiss grał bez oryginalnych muzyków w składzie odpowiedział, że jak najbardziej tak. W jego oczach Kiss jest niczym drużyna sportowa.

Tobias Forge twardo stąpa po ziemi i zdaje sobie sprawę, że coraz trudniej będzie zobaczyć oryginalne składy na żywo, bo po prostu czas robi swoje:

"

Myślę, że jako społeczność fanów muzyki mamy brak perspektyw. Nigdy nie słyszałem muzyki Beethovena w jego wykonaniu i to jest zrozumiałe. To samo się tyczy Bacha czy Vivaldiego. Myślę, że z tego powodu, że żyjemy w końcowej fazie ery klasycznego rocka, w której połowa mistrzów nadal żyje, nie mamy jak sobie wyobrazić, jak będą żyć w idei rock'n'rolla za 50 lat, gdy wszyscy mogą już nie żyć. "

Czy istnieje przyszłość dla muzyki rockowej?

Forge postarał się pokierować swoją karierę najlepiej jak mógł i chciał, żeby osoby, które w przyszłości zajmą się jego spuścizną miały ułatwioną sytuację. Muzyk nie uważa, żeby miał za zadanie myśleć o tym, jak będzie wyglądała konkretnie przyszłość:

"

Nie jest to moim zadaniem i nie chciałbym w ten sposób mówić o Kiss. Lubię ten zespół od 3 roku życia. Widziałem Kiss w oryginalnym składzie, gdy powrócił w 1996 roku i to jest ok. Jak to się dalej potoczy, gdy w przyszłości nie będą już w stanie koncertować z powodu kondycji... to się okaże w przyszłości, czy będą dalej bawić nas na scenie. "

Śmierć rocka wieścili już tacy muzycy, jak Steven Wilson, Flea i Gene Simmons. Czy rock umarł? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. 

Ghost - nowa płyta

Tymczasem Ghost na razie nie ma co się martwić emeryturą. Czwarty album studyjny zatytułowany „Prequelle” ukaże się 1 czerwca 2018. Na pierwszy singiel wybrano kawałek „Rats”, natomiast podczas pierwszego oficjalnego koncertu trasy koncertowej „Rats! On The Road” 5 maja 2018 w Riverside w Kalifornii Ghost zaprezentował 4 premierowe piosenki.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Ghost