15.06.2018 14:32

Tobias Forge z Ghost: „koncert może być dla duszy tym, co msza święta”

Według lidera Ghosta dla fanów muzyki koncerty potrafią sprawić dla duszy dokładnie to samo, co dla katolika wizyta na mszy świętej. Zgadzacie się z Tobiasem Forgem?

Ghost
foto: MAR/Capital Pictures/EAST NEWS

Wokalista i lider Ghost ostatnio dość często pojawia się w nagłówkach gazet i portali. Nie jest to tylko spowodowane tym, że niedawno grupa Forge'a opublikowała nowy album „Prequelle”, ale także tym, że stwierdził m.in. że Judas Priest tworzą muzykę popową.

W jednym z ostatnich wywiadów udzielonych dla The Guardian, Forge porównał koncerty rockowe do mszy świętych. Według wokalisty Ghosta, fani mogą poczuć się po koncercie równie spełnieni, co ludzie wierzący po wyjściu z kościoła:

"

Koncert rockowy spełnia taką samą funkcję, którą zapewnia kościół. Wprowadza ludzi w środowisko, które jest zdecydowanie większe od nich samych.

Musisz mieć szacunek do tego pokrętnego Boga, który może wrzucić cię do piekła. To jest coś co według mnie sprawia, że religię są niebezpieczne, ponieważ zawsze chodzi w nich o patrzenie do góry i skopywanie w dół. "

Tobias Forge (Ghost) o kościele

Następnie wokalista nieco stonował i stwierdził, że kościół i zorganizowana religia nie są summa summarum takie złe, pod warunkiem, że wie się, jak z nich dobrze korzystać:

"

Nawet architektura w kościołach była uznawana za nieziemską i to dosłownie. Przez to, że były takie ogromne i łączyły w sobie ten element zagrożenia ze współuczestnictwem i zbawieniem.

Ale jest wiele rzeczy, których możemy się nauczyć w kościele. Nie wszyscy, którzy chodzą na msze po to, by hipokrytycznie kogoś oszukać. Niektórzy są po to, by zadbać o siebie i sprawić, by rzeczy po prostu poszły po ich myśli. "

Forge podzielił się również planami na przyszłość. Wokalista chciałby, żeby Ghost stał się ogromnym zespołem-instytucją na modłę Metalliki, czy Iron Maiden:

"

Moim celem jest wypełnianie tych największych scen. Niestety, większości zespołów nie udaje się tego dokonać. Nie twierdzę, że nie są wystarczająco dobre, ale prawdopodobnie nie potrafią zbudować odpowiednio dużego spektaklu.

Jeśli chcemy mieć kulturę rockową, gdzie idziemy zobaczyć ogromne przestrzenie i nadludzkie spektakle, to zespoły muszą nad sobą popracować. Musimy mieć więcej wiary wobec nastolatków, którzy dopiero zaczynają: potrzeba czegoś więcej, niż tylko ściany zbudowanej ze wzmacniaczy, żeby w tych czasach udobruchać tłum na koncercie. "

Ghost – „Prequelle”

1 czerwca 2018 ukazał się czwarty album studyjny Ghosta, „Prequelle”. Płytę promuje singiel „Rats”. Obecnie Tobias Forge występuje w roli Cardinala Copii, tymczasowego przywódcy „kościoła” Ghosta.

Kamil Kacperski
Tagi: Duperele Ghost