28.11.2016 09:54

Tom Morello: Fidel Castro był wielkim bohaterem Trzeciego Świata

Tom Morello od lat znany jest z zamiłowania do rewolucyjnych bohaterów. Okazuje się, że prócz osiągnięć swojego faworyta, Che Guevary, gitarzysta ceni sobie także dokonania zmarłego prezydenta Kuby.

Tom Morello: Fidel Castro był wielkim bohaterem Trzeciego Świata
foto: Neil A White / Polaris Images / East News + Hrabia pejnta

Tom Morello broni spuścizny prezydenta Fidela Castro w długim poście na Instagramie. Swój wpis gitarzysta rozpoczął od cytatu ze zmarłego niedawno lidera kubańskiej rewolucji, w którym wskazywał on na hipokryzję przywódców USA krytykujących jego kraj:

"

Jaka moralność pozwala liderom Stanów Zjednoczonych mówić o prawach człowieka w kraju, gdzie są milionerzy i żebracy, gdzie czarni spotykają się z dyskryminacją, a wielkie społeczności meksykańskie, puertorykańskie i latynoamerykańskie są niedoceniane, wykorzystywane i poniżane - Fidel. "

Gitarzysta Rage Against the Machine, Audioslave oraz Prophets of Rage wymienił we wpisie rzeczy, za które podziwia zmarłego 25 listopada 2016 roku lidera, a które nie są często wspominane przez amerykańskie media. Ironia losu sprawiła, że choć Kubańczyk całe życie walczył z kapitalizmem, zmarł w Black Friday, bodaj najbardziej kapitalistyczny dzień w roku.

Chociaż Tom Morello zaznacza, że nie zgadza się ze wszystkimi czynami i poglądami komunistycznego przywódcy, pozostaje pod wielkim wrażeniem usprawnień, które w swoim kraju wprowadził Fidel Castro:

"

O ile nie zgadzam się ze wszystkim, co zrobił Fidel Castro, o tyle jest to wystarczający powód, dla którego jest szkalowany w Stanach, ale pozostaje jednym z największych bohaterów Trzeciego Świata - przeciwstawiał się imperializmowi jankesów przez pięćdziesiąt lat, wdrożył najlepszy system opieki zdrowotnej na półkuli północnej (prześcigając USA i Kanadę), szczepień dziecięcych oraz nauczania czytania i pisania, wysyłał lekarzy do krajów w potrzebie na całym świecie (administracja Busha odrzuciła jego ofertę wysłania zespołów medyków do Nowego Orleanu podczas huraganu Katrina) oraz był niewzruszonym obrońcą biednych i wykorzystywanych. Dlatego nie jest zaskoczeniem, że będą go opłakiwać miliony po jego odejściu. "

Pozytywny stosunek artysty do kubańskiej rewolucji i jej bohaterów został najwyraźniej dostrzeżony także przez mieszkańców wyspy. Zespół, w którym dawni instrumentaliści Rage Against the Machine połączyli siły z Chrisem Cornellem z Soundgarden miał szczęście być pierwszym rockowym zespołem z USA, który zaliczył występ na Kubie.

"

Audioslave był pierwszą rockową kapelą ze Stanów, która zagrała na Kubie i to przeżycie zapamiętam na zawsze, szczególnie wycieczkę, którą odbyliśmy do byłego ośrodka rekreacyjnego dla bogatych, który został zamieniony na darmową uczelnię dla utalentowanych muzyków. #vivalarevolucion #RIPFidel "

Wspomniany przez muzyka koncert odbył się w stolicy kraju, Hawanie w 2005 roku. Poprzednia kapela gitarzysty, kultowa formacja Rage Against the Machine często używała ikonografii czy filozofii przyjaciela Fidela Castro, rewolucjonisty Che Guevary.

Całość wpisu znajdziecie poniżej:

Podczas kontrowersyjnej wizyty Jaya Z i Beyoncé w 2013 roku, która odbyła się jeszcze przed wznowieniem dyplomatycznych stosunków między Kubą i Stanami Zjednoczonymi, Morello został spytany o jego wspomnienia z wizyty na wyspie. Nie ukrywał wtedy, że rzeczywistość jest znacznie inna od tego, jak kraj rządzony przez Castro przez 32 lata przedstawia się w amerykańskich mediach:

"

To było niezmiernie interesujące i bardzo odmienne od tego, jak przedstawia się kraj w wielu mediach głównego nurtu w Stanach Zjednoczonych. Jednym z niespodziewanych skutków ubocznych embarga - które, przy okazji, ogranicza wiele rzeczy... Nie można wwieźć również leków na raka dla dzieci, USA nie pozwala na to, więc - bądźmy szczerzy - kulturalne embargo to coś, co Audioslave złamało. "

Zaskakuje Was takie stanowisko Toma Morello?

Maciej Daszuta
Tagi: Duperele Tom Morello