Tom Morello: Tylko Chris Cornell mógł zostać wokalistą Audioslave

Maciej Koprowicz
03.08.2017 10:20
Tom Morello: Tylko Chris Cornell mógł zostać wokalistą Audioslave Fot. Mary Lou Marvin / pacificcoastne/EAST NEWS

Były gitarzysta Rage Against The Machine przekonuje, że decyzja o wyborze frontmana Soundgarden była oczywista.

Zmarły tragicznie 18 maja 2017 Chris Cornell zasłynął jako charyzmatyczny wokalista grunge’owego Soundgarden, ale zapisał w historii rocka piękną kartę także w innych projektach. Najsłynniejszym z nich był zespół Audioslave. Formacja powstała w 2001 na gruzach innej znanej grupy, Rage Against The Machine.

Po rozpadzie RATM rok wcześniej gitarzysta Tom Morello, basista Tim Commerfold i perkusista Brad Wilk zdecydowali, że będą kontynuować działalność razem. Postanowili znaleźć nowego wokalistę, który zastąpiłby u ich boku Zacka de la Rochę. Wybór stał się jasny, gdy posłuchali albumu Soundgarden, „Badmotorfinger” z 1991.

Po tym, jak rozpadł się Rage Against The Machine usiedliśmy i pytaliśmy: „Co będziemy robić ze swoim życiem?”. Siedzieliśmy w domu producenta Ricka Rubina, po prostu słuchaliśmy płyt i myśleliśmy o tym, co by do nas pasowało, co mogłoby być ekscytujące jako nowy rozdział dla nas. Więc włączyliśmy piosenkę „Slaves And Bulldozers” na maksymalnej głośności.

Wgniotły nas w ziemię i przeraziły piękno oraz zaciekłość wykonania tej piosenki przez Chrisa. Wiedzieliśmy, że nie ma innego wyboru, musimy zgarnąć pana Cornella. Bardzo za nim tęsknimy. Był świetnym facetem, słodkim gościem, kochamy go, będziemy za nim tęsknić zawsze. Ale jego muzyka ciągle trwa i wciąż będzie bujać was z tą samą furią.

Audioslave istniał do 2007 roku. Nagrał trzy albumy studyjne, które weszły do klasyki rocka – „Audioslave”, „Out Of Exile” i „Revelations”. Do największych przebojów grupy należą „Cochise”, „Like A Stone” i „Be Yourself”. Audioslave reaktywował się 20 stycznia 2017 na jeden koncert, w proteście przeciwko prezydenturze Donalda Trumpa.

Dalszą działalność zespołu przerwała śmierć wokalisty. Chris Cornell popełnił samobójstwo przez powieszenie 18 maja 2017 w pokoju hotelowym w Detroit. Jego pogrzeb w Los Angeles zgromadził wiele gwiazd rocka, w tym oczywiście kolegów z Audioslave. Jego ostatnim muzycznym dokonaniem była piosenka „The Promise” do filmu „Przyrzeczenie”.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.