Tom Morello wspomina Randy'ego Rhoadsa: "Miał w sobie wirtuoza muzyki klasycznej"

13.10.2020 12:06
Tom Morello wspomina Randy'ego Rhoadsa: "Miał w sobie wirtuoza muzyki klasycznej" Fot. Polaris/East News

Randy Rhoads jest ważnym gitarzystą dla Toma Morello z RATM. Jak wspomina moment, gdy pierwszy raz usłyszał "Crazy Train" Ozzy'ego Osbourne'a?

Ponad 40 lat temu świat usłyszał płytę "Blizzard of Ozz" Księcia Ciemności, Ozzy'ego Osbourne'a, na której zagrał gitarzysta Randy Rhoads. Z okazji okrągłej rocznicy ukazania się krążka, muzyk Black Sabbath postanowił wydać reedycję albumu wzbogaconą o nagrania live. Jest to niezła gratka dla fanów Randy'ego, który niestety nie pozostawił po sobie wielu nagrań. Muzyk zginął w wypadku w wieku 25 lat w 1982 roku. Okazuje się, że Rhoads był wielką inspiracją dla muzyka Rage Against The Machine, Toma Morello.

Tom Morello wspomina Randy'ego Rhoadsa: "Miał w sobie wirtuoza muzyki klasycznej"

Tom Morello w rozmowie z Forbsem został zapytany o to, jak wspomina moment, gdy pierwszy raz usłyszał Rhoadsa. Muzyk RATM dokładnie pamięta, gdy jako nastolatek siedział ze swoimi przyjaciółmi w aucie i w radiu puszczono kawałek "Crazy Train":

Nie mogłem uwierzyć w to, co słyszałem. Ten potężny riff - miałem wrażenie, że słyszę najlepszy riff wszech czasów. Potem wszedł wokal Ozzy'ego, ale brzmiał inaczej niż w Black Sabbath. Następnie solo gitarowe. W aucie siedziało trzech fanów new wave, którzy chcieli wyjść i zobaczyć występ Kajagoogoo w telewizji. Kazałem się im zamknąć. Zmusiłem ich do szeptu, żeby usłyszeć pod koniec utworu, co to za kawałek. Potem kupiłem kasetę i Randy po prostu powalił mnie na kolana. 

Przeczytaj także

 

Morello wyznał, że z płyty "Blizzard OF Ozz" najbardziej lubi kawałki "Crazy Train" oraz "Mr. Crowley", w których pojawiły sie powalające solówki. 

To było niesamowite. Nigdy wcześniej nie było takiego gitarzysty, który miał w sobie wirtuoza ze świata muzyki klasycznej i potrafił jammować z furią niczym Angus Young. Jednocześnie mógł grać arpeggio niczym Paganini.

Przeczytaj także

Gitarzysta RATM zwrócił również uwagę, że dla Rhoadsa najważniejsza była sztuka i przede wszystkim postrzegał siebie jako muzyka, a nie gwiazdę rocka. W czasie tras koncertowych Randy brał lekcje gry na gitarze klasycznej w każdym mieście, w którym się zatrzymywał zespół. Takie podejście jest bliskie Morello, który również cały czas trenuje i dba o jakość muzyki, a nie sławę. 

Zobacz także: Serj Tankian i Tom Morello zagrali "Crazy Train" 

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.