Tom Morello został oskarżony o korzystanie z "białego przywileju". Odpowiedział: "nie jestem biały"

05.03.2021 13:04
Tom Morello został oskarżony o korzystanie z "białego przywileju". Odpowiedział: "nie jestem biały" Fot. Tom Morello/agestock/East News

"Check your privlage, bro" - parafrazę legendarnego polecenia PC Principala z "South Park" usłyszał niedawno pod swoim adresem Tom Morello, gitarzysta Rage Against The Machine i Prophets of Rage.

Tom Morello został oskarżony o korzystanie z "przywileju białej skóry"

Tom Morello jest prawdopodobnie jednym z najbardziej aktywnych politycznie muzyków na świecie - a przynajmniej w USA. Zarówno RATM, jak i Prophets of Rage, chętnie komentowali sytuację polityczną na świecie, krytykowali kapitalizm, czy przy każdej możliwej sytuacji wieszali psy na byłym prezydencie USA, Donaldzie Trumpie. 

Polecamy

Teraz muzyk został oskarżony o korzystanie z "przywileju białej skóry". Ten jest (za qaz.wiki) "przywilejem społecznym, który w niektórych społeczeństwach jest bardziej korzystny dla białych, niż dla osób o innym kolorze skóry. Zauważalny szczególnie, jeśli osoby znajdują się w tych samych warunkach społecznych, politycznych lub ekonomicznych".

Rodzajów tego przywileju jest sporo (przykładowo może to być wyższa pozycja społeczna, czy większe przyzwolenie na niektóre działania w sferze publicznej), często można z niego korzystać biernie i nieświadomie. Natomiast raczej nie spotkacie kogoś, kto korzysta z niego, chociaż nie jest biały.

Polecamy

Morello był gościem programu Howarda Sterna, w którym powiedział, że przyjaźni się z gitarzystą Tedem Nugentem, chociaż ten ma skrajnie prawicowe poglądy. Użytkowniczka Twittera TheRealNubian2 udostępniła artykuł z cytatem Morello i powiedziała, że z gitarzysty "wychodzi teraz biały przywilej" (oryginalny tweet usunięto, cytat za portalem Consequence of Sound).

Nieformalny lider Rage Against The Machine odpowiedział jej tylko: "Nie jestem biały". 

Potem okazało się, że Nubian prowadzi własne podcasty i kobieta zaprosiła Toma Morello do jednego z jej programów. Gitarzysta odpowiedział, że "nie ma problemu" i być może niedługo duet będzie mógł kulturalnie porozmawiać na temat "białego przywileju" artysty, którego matka jest białą amerykańską aktywistką, a ojciec czarnoskórym dyplomatą z Kenii. 

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.