03.11.2017 10:19

Tony Iommi (Black Sabbath): Spodziewam się nawrotu raka

Lider Black Sabbath od pięciu lat zmaga się z chłoniakiem. Lekarze ostrzegają go przed nawrotem choroby, ale muzyk zachowuje spokój.

Tony Iommi (Black Sabbath): Spodziewam się nawrotu raka
foto: Invision/Amy Harris/Invision/AP/Fotolink/EAST NEWS

Fani Sabbathów przeżyli bardzo ciężkie chwile w 2010 roku, gdy na raka żołądka zmarł jeden z wokalistów zespołu, Ronnie James Dio, wówczas frontman jego inkarnacji pod szyldem Heaven & Hell. Dwa lata później wstrząsnęła nimi kolejna tragiczna wiadomość – nowotwór zdiagnozowano u gitarzysty i lidera Black Sabbath, Tony’ego Iommiego.

Chłoniak, na który zapadł artysta, to jedna z chorób układu chłonnego. Ich objawem zwykle jest powiększenie węzłów chłonnych lub wątroby i śledziony. Leczone są chemioterapią i radioterapią.

Choroba Tony’ego zbiegła się w czasie z reaktywacją Black Sabbath w 2011 roku w składzie z Ozzym Osbournem. Mimo kłopotów zdrowotnych, do lutego 2017 roku Iommi zagrał z reaktywowanym zespołem 167 koncertów, w tym w Polsce, a także nagrał premierowy album, „13”. Zwieńczeniem kariery Sabbath była trasa koncertowa The End Of The End, którą podsumowuje identycznie zatytułowane DVD/Blu-Ray.

W wywiadzie dla „Loudwire” Tony opowiedział o tym, jak łączył zespołowe obowiązki z terapią.

"

Było mi ciężko podróżować, odkąd postawiono mi diagnozę. Musiałem uważać na siebie. Ale kocham grać, kocham być w zespole, kocham grać dla fanów. Z drugiej strony – nie można przekroczyć pewnych ograniczeń. "

W sierpniu 2016 Tony zdradził, że jego rak wszedł w stadium remisji, to znaczy, że zniknęły objawy chorobowe. Teraz wyjawił, że lekarze wciąż ostrzegają go przed bardzo prawdopodobnym nawrotem raka.

"

Dla mnie on nigdy nie zniknął, on zawsze we mnie będzie. Według mojego onkologa, prawdopodobnie wróci. Ciężko na to odpowiedzieć: „Och, no to świetnie”. Każdy dzień to zwycięstwo, naprawdę. Zobaczymy. Mam nadzieję, że nie wróci, ale kto to wie. "

Trzymamy kciuki za zdrowie Tony’ego Iommiego razem z Ozzym Osbournem. Na szczęście wokaliście Black Sabbath, mimo niszczącego przez lata organizm trybu życia, zdrowie wciąż dopisuje.

Maciej Koprowicz
Tagi: Tony Iommi Black Sabbath Rock News