31.08.2018 14:37

Top 10: Najbardziej rockowe utwory Ich Troje

Kilkanaście lat temu zespół Michała Wiśniewskiego należał do największych gwiazd polskiej sceny pop, ale swoją karierę od bardziej gitarowych klimatów.

Top 10: Najbardziej rockowe utwory Ich Troje
foto: MARZENA BUGALA- AZARKO / POLSKA PRESS/EAST NEWS

Już widzimy to zdziwienie na Waszych twarzach – Ich Troje na Antyradio.pl? Nie ma co ukrywać – Michał Wiśniewski i spółka zdecydowanie nie kojarzą się z muzyką, którą na co dzień zajmujemy się w redakcji. Postanowiliśmy sobie jednak przypomnieć początki zespołu, które – o czym nie wszyscy już pamiętają – były całkiem rock’n’rollowe.

Ich Troje powstał w 1995 roku w Łodzi. Od początku trzon zespołu tworzyło dwóch liderów – wokalista Michał Wiśniewski i główny kompozytor, Jacek Łągwa. Zmieniały się tylko wokalistki u ich boku – przez 23 lata istnienia grupy za mikrofonem stawało siedem pań! W latach 90. obowiązki wokalne pełniła Magda Femme.

W tym pierwszym etapie działalności Ich Troje – przed wielkim sukcesem, odniesionym na festiwalu w Opolu w 2001 za sprawą utworu „Powiedz” – zespół postrzegany był jako wykonawca alternatywny, choć jego muzykę określić należy mimo wszystko jako pop rock. W brzmieniu grupy można było jednak znaleźć wyraźne wpływy punk rocka, gotyku, a nawet metalu! Oczywiście, wraz z kolejnymi komercyjnymi sukcesami rockowych pierwiastków w muzyce zespołu Michała Wiśniewskiego było coraz mniej, a współczesne propozycje Ich Troje mają małą szansę, by spodobać się fanom prawdziwego rocka.

8 września 2018 specjalnym, transmitowanym na YouTube koncertem w Opolu Michał Wiśniewski podsumuje 30 lat swojej kariery, w tym 23 lat na scenie z Ich Troje. Czy przypomni też te bardziej gitarowe momenty ze swojej muzycznej przeszłości?

Ich Troje: najbardziej rockowe utwory zespołu

Przeszukaliśmy dyskografię Ich Troje w poszukiwaniu najbardziej rockowych utworów w dorobku zespołu, który kiedyś był gwiazdą numer jeden polskiego popu. Wiedzieliście, że Michał Wiśniewski nagrywał kawałki, które brzmiały jak utwory… Marilyna Mansona? Przekonajcie się sami!

10. „Prawo”

Jeden z pierwszych przebojów Ich Troje, pochodzący z debiutanckiego albumu „Intro” z 1996, nie tylko okraszony jest całkiem przyzwoitą solówką gitarową, ale i ma nieco industrialny klimat. Oczywiście nie jest to Nine Inch Nails, ale piosenka z pewnością w latach 90. wpadła w ucho wielu fanom rocka.

9. „Gwałt”

Bardzo odważny refren to niemalże parafraza „Rape Me” Nirvany, a perwersyjny tekst o seksie sado-maso mógłby docenić sam Marilyn Manson. W warstwie muzycznej utwór nie ma jednak nic wspólnego z grunge’em ani metalem – kojarzy się za to mocno z twórczością Genesis i Prince’a z lat 80.

8. „Lecz to nie to”

Kawałek mocno w klimacie lat 80. – brzmi jak jakiś zapomniany hit hardrockowo-glammetalowej kapeli.

7. „Nie ma czadu”

Wbrew tytułowi, to naprawdę czadowy numer – w refrenie gitary nabierają wręcz numetalowego ciężaru.

6. „Ci wielcy”

Gdyby nie automat perkusyjny, utwór brzmiałby jak rasowy rockowy kawałek z lat 90. Dodajmy, że teledysku Michał, wówczas jeszcze czarnowłosy, łudząco przypomina Bretta Andersona ze Suede.

5. „Walizka”

Utwór z gotyckim posmakiem – syntezatory i motoryczny rytm automatu perkusyjnego może wzbudzać skojarzenia z co bardziej komercyjnymi kawałkami The Sisters Of Mercy. W utworze słyszymy też niezłą gitarową solówkę.

4. „Ptaki bez skrzydeł”

Ciężkie riffy, bicie dzwonów, mroczny męski chór – kolejny utwór, który lepiej nadawałby się na Castle Party w Bolkowie, niż na festiwal opolski.

3. „Koks”

I ten utwór przy odrobinie dobrej woli mógłby zabrzmieć na gotyckiej imprezie. Są tu podniosłe chóry, metalowe riffy, a nawet swego rodzaju „growl” – czyżby inspiracją była tu twórczość zespołu Lacrimosa, a może wręcz... black metal?

2. „A wszystko to… bo ciebie kocham”

W tym utworze Ich Troje najbardziej zbliżyli się do punk rocka – nic dziwnego, skoro to polskojęzyczny cover „Alles aus Liebe” Die Toten Hosen, najsłynniejszych niemieckich panczurów. Wersja Michała i spółki była dość wierna oryginałowi, jeśli chodzi o brzmienie, dzięki czemu Ich Troje na krótko zdobyli pewien respekt w subkulturze punkowej.

1. „Błędne wojenne rozkazy”

Na wysokości albumu „Ad. 4” Ich Troje był już wielką gwiazdą popu, ale w muzyce kapeli wciąż słyszało się rockowe ciągotki. Ten numer brzmi zaskakująco metalowo, industrialnie, czy wręcz w klimacie Neue Deutsche Härte!

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele