19.09.2017 15:21

Top 10: Transpłciowi wykonawcy rockowi

Niektóre osoby identyfikują się z inną płcią niż ich biologiczna. Ci artyści postanowili żyć w zgodzie z samym sobą.

Top 10: Transpłciowi wykonawcy rockowi
foto: kadr z wideo

Transseksualizm, transgenderyzm, transpłciowość – granice między tymi terminami są bardzo cienkie i zacierają się nawet w oczach psychologów i seksuologów. Najprościej rzecz ujmując – jeśli można prosto ująć tak skomplikowane zagadnienie – oznaczają one sytuacje, w których osoba identyfikuje się psychicznie i emocjonalnie z inną płcią niż ta, z którą się urodziła i którą determinują jej chromosomy.

Naukowcy rozróżniają płeć metrykalną, czyli morfologiczną, określaną na podstawie organów płciowych, oraz płeć psychiczną, czyli kulturową. Ta druga, czyli osławiony w dyskursie medialnym gender, jest sumą cech osobowościowych, zachowań i ról płciowych, w danej kulturze przyporządkowanych mężczyznom lub kobietom. Zdarza się, że dana osoba czuje, że z jakiegoś powodu nie pasuje do swojej płci biologicznej i że psychicznie bliżej jej do tej drugiej. Są też osoby, które nie poczuwają się do identyfikacji z żadną płcią albo czują więź z obiema płciami naraz.

Niestety, często osoby transgenderowe i transseksualne zmuszone są tłumić swoją tożsamość, najczęściej pod presją otoczenia. Wiele z nich decyduje się jednak żyć tak, jak im podpowiada serce. Niektórzy zmieniają płeć biologiczną w wyniku skomplikowanych operacji i zabiegów hormonalnych, innym wystarczy tylko prezentowanie zewnętrznych przejawów innej płci. Łączy je to, że żyją tak, jak chcą, wolne i w zgodzie z sumieniem.

Wśród osób transpłciowych są także znani wykonawcy muzyczni. Poznajcie 10 interesujących artystów, którzy identyfikują się z inną płcią niż biologiczna lub dokonali zmiany płci.

10. Mal Blum

Ten amerykański muzyk indierockowy urodził się jako kobieta. Początkowo identyfikował się jako mężczyzna, ale doszedł do wniosku, że w rzeczywistości nie czuje się przedstawicielem żadnej płci. Mówiąc o sobie, używa zaimka „they” (oni).

9. G.L.O.S.S.

Zespół hardcore/d-beatowy z Olympii w stanie Waszyngton deklaruje się jako „trans-feministyczny”. Wokalistka Sadie „Switchblade” Smith urodziła się jako mężczyzna. Inni członkowie grupy również są osobami transgenderowymi.

8. Little Waist

Queercore to specyficzna odmiana hardcore punka, który skupia się na tematach związanych z identyfikacją płciową. Little Waist z Brooklynu łączy wpływy punkowe z indie i college rockowymi. Na jego czele stoi transgenderowa wokalistka Audrey Zee Whitesides.

7. Ezra Furman

Ten indierockowy muzyk z Chicago charakteryzuje się jako „gender-fluid”, co można przetłumaczyć jako płynna tożsamość płciowa. Innymi słowy, nie identyfikuje się on w pełni ani jako mężczyzna, ani jako kobieta, ale przyjmuje niektóre elementy tych płci kulturowych.

6. Ryan Cassata

Ryan urodził się jako dziewczynka, ale od dzieciństwa czuł się chłopcem. W wieku 18 lat przeszedł operację usunięcia piersi. Jest bardzo aktywnym działaczem środowiska LGBT.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele