Top 10: Transpłciowi wykonawcy rockowi

Maciej Koprowicz
19.09.2017 15:21
Top 10: Transpłciowi wykonawcy rockowi Fot. kadr z wideo

Niektóre osoby identyfikują się z inną płcią niż ich biologiczna. Ci artyści postanowili żyć w zgodzie z samym sobą.

Transseksualizm, transgenderyzm, transpłciowość – granice między tymi terminami są bardzo cienkie i zacierają się nawet w oczach psychologów i seksuologów. Najprościej rzecz ujmując – jeśli można prosto ująć tak skomplikowane zagadnienie – oznaczają one sytuacje, w których osoba identyfikuje się psychicznie i emocjonalnie z inną płcią niż ta, z którą się urodziła i którą determinują jej chromosomy.

Naukowcy rozróżniają płeć metrykalną, czyli morfologiczną, określaną na podstawie organów płciowych, oraz płeć psychiczną, czyli kulturową. Ta druga, czyli osławiony w dyskursie medialnym gender, jest sumą cech osobowościowych, zachowań i ról płciowych, w danej kulturze przyporządkowanych mężczyznom lub kobietom. Zdarza się, że dana osoba czuje, że z jakiegoś powodu nie pasuje do swojej płci biologicznej i że psychicznie bliżej jej do tej drugiej. Są też osoby, które nie poczuwają się do identyfikacji z żadną płcią albo czują więź z obiema płciami naraz.

Niestety, często osoby transgenderowe i transseksualne zmuszone są tłumić swoją tożsamość, najczęściej pod presją otoczenia. Wiele z nich decyduje się jednak żyć tak, jak im podpowiada serce. Niektórzy zmieniają płeć biologiczną w wyniku skomplikowanych operacji i zabiegów hormonalnych, innym wystarczy tylko prezentowanie zewnętrznych przejawów innej płci. Łączy je to, że żyją tak, jak chcą, wolne i w zgodzie z sumieniem.

Wśród osób transpłciowych są także znani wykonawcy muzyczni. Poznajcie 10 interesujących artystów, którzy identyfikują się z inną płcią niż biologiczna lub dokonali zmiany płci.

10. Mal Blum

Ten amerykański muzyk indierockowy urodził się jako kobieta. Początkowo identyfikował się jako mężczyzna, ale doszedł do wniosku, że w rzeczywistości nie czuje się przedstawicielem żadnej płci. Mówiąc o sobie, używa zaimka „they” (oni).

9. G.L.O.S.S.

Zespół hardcore/d-beatowy z Olympii w stanie Waszyngton deklaruje się jako „trans-feministyczny”. Wokalistka Sadie „Switchblade” Smith urodziła się jako mężczyzna. Inni członkowie grupy również są osobami transgenderowymi.

8. Little Waist

Queercore to specyficzna odmiana hardcore punka, który skupia się na tematach związanych z identyfikacją płciową. Little Waist z Brooklynu łączy wpływy punkowe z indie i college rockowymi. Na jego czele stoi transgenderowa wokalistka Audrey Zee Whitesides.

7. Ezra Furman

Ten indierockowy muzyk z Chicago charakteryzuje się jako „gender-fluid”, co można przetłumaczyć jako płynna tożsamość płciowa. Innymi słowy, nie identyfikuje się on w pełni ani jako mężczyzna, ani jako kobieta, ale przyjmuje niektóre elementy tych płci kulturowych.

6. Ryan Cassata

Ryan urodził się jako dziewczynka, ale od dzieciństwa czuł się chłopcem. W wieku 18 lat przeszedł operację usunięcia piersi. Jest bardzo aktywnym działaczem środowiska LGBT.

5. Lucas Silveira (The Cliks)

Wokalista The Cliks z kanadyjskiego Toronto urodził się jako dziewczynka w rodzinie, w której byli sami chłopcy. W 2004 roku zadeklarował się jako osoba transgenderowa, a od 2010 roku przechodzi terapię hormonalną

4. Genesis P-Orridge (Throbbing Gristle)

Frontman legendy industrialnego rocka przez całą karierę starał się szokować publiczność na wszystkie sposoby – od muzyki po życie prywatne. W 1993 roku poddał się serii operacji plastycznych, które miały upodobnić go do jego partnerki Lady Jaye. Wszczepiono mu implanty piersi i poddano terapii hormonalnej. Dziś najczęściej nazywa siebie przedstawicielem „trzeciej płci”. 

3. Mina Caputo (Life Of Agony)

Fani rocka na pewno znają Minę Caputo pod imieniem Keith. Wokalista metalowego Life Of Agony w 2011 roku ujawnił się jako osoba transseksualna

2. Laura Jane Grace (Against Me!)

Tą panią z kolei fani punk rocka znali początkowo jako Toma Gabela. Wokalista w 2012 roku ogłosił, że jest osobą transgenderową i w związku z tym zmienił swoje imię i nazwisko

1. Anohni

Wokalista, który identyfikuje się jako kobieta, w czasach działalności projektu Antony & The Johnsons podpisywał się jako Antony Hegarty. Dziś przedstawia się bardziej neutralnym genderowo pseudonimem Anohni. 

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.