04.09.2017 15:50

Top 10: Znani muzycy śpiewający w językach obcych

Wielu uważa, że rock’n’roll brzmi dobrze tylko po angielsku . Ci wykonawcy obalili ten mit, śpiewając na swoich płytach w językach, które nie są ich ojczystymi.

Top 10: Znani muzycy śpiewający w językach obcych
foto: EAST NEWS, REPORTER, PA Images/EAST NEWS, Gregory Pace/BEI / Rex Features/EAST NEWS

Początek września oznacza powrót do szkoły. A jak szkoła, to i lekcje języków obcych. Choć rockmani nie uchodzą w powszechnej opinii za pilnych uczniów, to bohaterowie tego zestawienia z pewnością przykładali się do nauki języka.

Angielski stał się obowiązującym językiem globalnej wioski i dogadać się nim możemy na wszystkich kontynentach. Jego powszechna znajomość sprawia, że międzynarodowy sukces na scenie muzycznej najłatwiej można odnieść, śpiewając właśnie w języku Szekspira. Jednak zaśpiewanie w języku danej nacji to najlepszy sposób na zdobycie wśród niej oddanego grona fanów. Jeśli wzrusza nas, gdy gwiazda stara się na koncercie sklecić kilka słów powitania w naszej mowie, to co dopiero, gdy śpiewa po naszemu?

Wykonywanie utworów w różnych językach najczęściej podyktowane jest względami marketingowymi – krótko mówiąc, chodzi o przypodobanie się publiczności w danym kraju. Czasem jednak wykorzystanie języka obcego to świadomy zabieg artystyczny. Przypomnijmy sobie gwiazdy, które na swoich płytach śpiewały w obcej mowie – wśród nich nie zabrakło też wykonawców z Polski. Nie braliśmy pod uwagę oczywiście angielskiego, skupiliśmy się na mniej oczywistych językach.

10. David Bowie – włoski

Już w 1970 David Bowie próbował podbić serca ragazze, śpiewając w języku Casanovy. W tym roku w Italii wydano na singlu włoskojęzyczną wersję jego przeboju „Space Oddity”. Niestety, tym razem David nie śpiewał o podboju kosmosu – napisany przez niejakiego Mogola tekst piosenki „Ragazzo solo, ragazza sola”, jak to u Włochów, dotyczył spraw sercowych.

9. Brian Molko (Placebo) – francuski

Placebo najbardziej oddanych fanów ma we Francji, a na pewno cegiełkę do tego dołożyła wydana w 2003 roku na singlu francuskojęzyczna wersja utworu „Protect Me from What I Want” z płyty „Sleeping With Ghosts”, pod tytułem „Protège-Moi”. Brian Molko doskonale radzi sobie z francuskim, co nie może dziwić – w końcu założyciele Placebo poznali się w szkole w Luksemburgu, gdzie język ten ma status urzędowego.

8. Mike Patton – włoski

Lider Faith No More to artysta bardzo ekscentryczny i o nieograniczonej wprost muzycznej wyobraźni. Pewnego razu wzięła go fantazja, by nagrać album z orkiestrowym popem, jaki rozbrzmiewa od lat na festiwalu piosenki włoskiej w San Remo. Efektem zaśpiewany w całości po włosku, uroczy krążek „Mondo Cane” z 2010.

7. Peter Gabriel – niemiecki

Dla byłego lidera Genesis bardzo istotny jest rynek niemiecki – w latach 80. dotyczyło to oczywiście Republiki Federalnej Niemiec. Aby ułatwić Teutonom obcowanie ze swoją sztuką, wokalista nagrał niemieckojęzyczne wersje swoich albumów „Peter Gabriel III” i „Peter Gabriel IV”, oczywiście pod stosownymi tytułami – „Ein deutsches Album” i „Deutsches Album”.

6. The Beatles – niemiecki

Najsłynniejszymi użytkownikami języka niemieckiego w świecie rocka (oczywiście nie licząc Kraftwerk i Rammsteina) byli The Beatles. Podczas swoich występów w latach 1960-1962 w Hamburgu mieli okazję nauczyć się mowy Goethego, co zaowocowało nagraniami kilku hitów zespołu w niemieckojęzycznej wersji. Na kompilacji „Past Masters” znaleźć możemy piosenki „Komm, gib mir deine Hand” i „Sie liebt dich” – na pewno sami rozpoznacie, co to za kawałki.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele