Top 10 najpopularniejszych utworów Paula McCartneya

Maciej Koprowicz
24.07.2018 15:53
|north Fot. BERTRAND GUAY/AFP/EAST NEWS

Sir Paul w 2018 zagra koncert w Polsce. To dobry powód, by przypomnieć sobie największe przeboje byłego muzyka The Beatles.

The Beatles to zespół, o którym słyszał każdy fan muzyki – i to wcale nie dlatego, że ostatnio wspomniał o nim w piosence Taco Hemingway. Czwórka z Liverpoolu to najpopularniejsza grupa w dziejach muzyki popularnej. Miała gigantyczny wpływ na popkulturę i zapoczątkowała niejedno istotne jej zjawisko, od „brytyjskiej inwazji” na amerykański (a przy tym globalny) rynek muzyczny, po modę na psychodelię. Nie na darmo beatlemania jest synonimem wyjątkowo intensywnego zainteresowania danym wykonawcą muzycznym, szczególnie wśród młodzieży.

Kiedy w 1970 The Beatles się rozpadli, jej członkowie mogli już do końca swoich dni leżeć do góry brzuchami i zarabiać góry pieniędzy z samych tantiemów zespołu – już wtedy było wiadomo, że wpływ Fab Four będzie ponadczasowy. Każdy z Beatlesów zdecydował się jednak kontynuować karierę jako solista - bez ciśnienia na zysk mógł po prostu spełniać się artystycznie.

Kluczowymi kompozytorami zespołu byli Paul McCartney i John Lennon. Ich solowe kariery wprost skazane były na sukces. Paul solo, z żoną Lindą McCartney lub ze swoją grupą Wings nagrał 16 albumów studyjnych. Kilka z nich bez wątpienia można postawić na tej samej półce, co albumy The Beatles – wymieńmy choćby „Ram”, „Band On The Run”, „Tug Of War” czy „Flaming Pie”. „Macca” wydał również wiele przebojowych singli, które do dziś są niekwestionowaną klasyką rocka i popu.

Paul McCartney w Polsce 2018

2018 rok będzie bardzo pracowity dla sir Paula. 7 września 2018 ukaże się jego 17. studyjny album, „Egypt Station”, a 3 grudnia 2018 po raz drugi w karierze wystąpi w Polsce. Były wokalista The Beatles wystąpi w TAURON Arenie Kraków.

Paul McCartney - największe przeboje

W oczekiwaniu na ten koncert przypomnijmy sobie największe hity Paula McCartneya - te piosenki, które po latach cieszą się największą sympatią fanów. Wybraliśmy 10 solowych utworów Paula, najczęściej odtwarzanych przez użytkowników portalu last.fm. Przyznajemy, że niektóre pozycje nas mocno zaskoczyły. 

1. Paul McCartney – „Maybe I’m Amazed”

Utwór z solowego debiutu Paula z 1970 roku, zatytułowanego po prostu „McCartney”. Tę piękną balladę artysta napisał jeszcze przed rozpadem The Beatles. Piosenka doczekała się wielu coverów, m.in. w wykonaniu Fickle Pickle, Faces i Billy’ego Joela.

2. Paul McCartney & Wings – „Live And Let Die”

Niewiele gwiazd rocka miało honor dostarczyć temat przewodni do filmu o Jamesie Bondzie. Ta piosenka promowała film „Żyj i pozwól umrzeć” z 1973 roku. W 1991 jej cover umieścił Guns N' Roses na albumie „Use Your Illusion”.

3. Paul McCartney – „Dance Tonight”

Jeden z największych przebojów McCartneya w XXI wieku. Popularności kawałka z albumu „Memory Almost Full” z pewnością przysłużył się teledysk z udziałem aktorki Natalie Portman.

4. Paul McCartney & Wings – „Band On The Run”

Utwór tytułowy z najwyżej ocenianego albumu studyjnego Paula, który ukazał się w 1973 roku. Wielowątkowa kompozycja doskonale pasowałaby do którejś z późnych płyt Beatlesów.

5. Paul McCartney – „Wonderful Christmastime”

Paul ma na koncie także przebój bożonarodzeniowy. Charakteryzujący się dość ekscentrycznym brzmieniem utwór ukazał się w 1979 tylko na singlu.

6. Paul McCartney – „Every Night”

Znacie „Every Night”? To kolejny utwór z debiutanckiego albumu „McCartney”. Zdobył wielką popularność, choć nigdy nie ukazał się na singlu w studyjnej wersji. Paul napisał go na wakacjach w Grecji, a w nagraniu wzięli udział tylko on i jego żona Linda.

7. Paul McCartney & Wings – „Jet”

Kolejny wielki przebój z albumu „Band On The Run”. Dynamiczny, rockowy numer często jest wykonywany na koncertach przez Paula.

8. Paul McCartney – „Another Day”

„Another Day” ukazał się na małej płytce 19 listopada 1971 jako pierwszy solowy singiel McCartneya. Pojawiał się na reedycjach albumu „Ram” z 1971, ale nie było go w oryginalnym wydaniu płyty.

9. Paul McCartney & The Wings – „My Love”

Singiel promował drugi studyjny album nagrany przez Paula z zespołem Wings, „Red Rose Speedway” z 1973. Dotarł do pierwszego miejsca listy przebojów w USA.

10. Paul McCartney – „Vanilla Sky”

Tego utworu nie znajdziemy na regularnych albumach sir Paula. Ozdobił za to ścieżkę dźwiękową filmu „Vanilla Sky” z 2001 w reżyserii Camerona Crowe.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.