04.04.2018 17:01

Top 14: Rockowe i metalowe utwory z liczbą 4 w tytule

A imię jego cztery i cztery… Z okazji 4 kwietnia, czyli 4.04 przypominamy kawałki z czwórką w tle.

Top 14: Rockowe i metalowe utwory z liczbą 4 w tytule
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Wierzycie w numerologię? Cóż… My też nie. Ale nie zaprzeczamy, że niektóre liczby mają przypisane przez kulturę znaczenia.

Weźmy taką liczbę pi, ukochaną liczbę matematyków, która doczekała się nawet swojego święta. 13 od stuleci uważana jest za pechową, z kolei 7 – za szczęśliwą. 42 to odpowiedź na „wielkie pytanie o życie, wszechświat i całą resztę” w powieści Douglasa Adamsa, „Autostopem przez galaktykę”. Za to znaczenie liczby 666 zna każdy prawdziwy metalowiec.

Liczba 4 nie jest aż tak osławiona w kulturze popularnej, ale ma duże znaczenie w życiu człowieka. 4 to przede wszystkim liczba kierunków świata – z tego powodu była uważana za świętą między innymi w mitologii chińskiej i Indian Ameryki Północnej. Mamy również cztery astronomiczne pory roku, a na miesiąc składają się cztery tygodnie.

W chrześcijaństwie 4 to liczba ewangelii zaliczonych do kanonu przez Kościół, a także ich autorów, czyli ewangelistów. Kojarzy się również z Apokalipsą, a to za sprawą Czterech Jeźdźców – Wojny, Zarazy, Głodu i Śmierci, którzy będą nieść zniszczenie w dniach ostatecznych.

Duże znaczenie do czwórki przykładają narody Azji Wschodniej. W wielu językach z tego regionu słowo „cztery” (po japońsku „shi”, po chińsku „sei”), brzmi tak samo, jak „śmierć”. Z tego powodu czwórka uważana jest w takich krajach, jak Japonia, Chiny, Korea czy Wietnam za pechową. Często nie występuje na przykład w numeracji pięter – po piętrze trzecim następuje od razu piąte. Lęk przed liczbą 4 nosi nazwę tetrafobii. Dla odmiany, w kulturze Europy czwórka ma bardziej pozytywne konotacje - czterolistna koniczynka to symbol szczęścia.

Czwórka zapisała się także bardzo mocno w historii muzyki. Najbardziej klasyczny skład rockowy liczy właśnie czterech członków – wokalistę, gitarzystę, basistę i perkusistę. We czwórkę grały lub grają m.in. Led Zeppelin, Sex Pistols, Joy Division, Metallica i U2. Najsłynniejszy zespół wszech czasów, The Beatles, także tworzyło czterech muzyków – grupa nazywana jest powszechnie „Czwórką z Liverpoolu” lub „Fab Four” (genialna czwórka).

Liczba 4 i jej symbolika są częstym motywem w piosenkach. Z okazji 4 kwietnia (czyli 4. dnia 4. miesiąca roku) przedstawiamy rockowe i metalowe utwory z czwórką w tle.

Metallica – „The Four Horsemen”

Czterej Jeźdźcy Apokalipsy, którzy niosą światu zniszczenie to motyw, który od stuleci fascynuje twórców literatury – nie inaczej jest z autorami tekstów piosenek. Identycznie zatytułowany utwór miał zespół The Clash.

Pidżama Porno – „Koszmary, koszmarów 4 pary”

U Grabaża rolę jeźdźców Apokalipsy przejmują koszmary. Tekst nieprzypadkowo stylizowany jest na biblijne proroctwo.

Kult – „Czterej głupcy”

Także Kazik śpiewał o „Czterech jeźdźcach” na albumie Kultu „Spokojnie”, ale w innej jego piosence, czy raczej pouczającej „dawnej opowieści”, pojawiają się czterej głupcy.

Kazik – „Cztery pokoje”

Ale jeśli chodzi o czwórkę, to Kazik kojarzy się przede wszystkim z „Czterema pokojami”. Tytuł to pamiątka po dawnej wersji tekstu, przedstawiającego różne sceny dziejące się w czterech pokojach tego samego domu. Piosenka przybrała jednak ulubioną przez Kazika formę „zlewu” i pozostał z niej tylko refren, nie mający wyraźnego związku z resztą tekstu.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele