12.07.2017 15:46

Top 20: Gwiazdy rocka, których największy przebój to cover

Dobry rockowy wykonawca powinien potrafić pisać świetne piosenki – to oczywiste. Ale ciekawa interpretacja cudzych utworów to też wielka sztuka. Poznajcie gwiazdy, które swoje największe hity pożyczyły od innych artystów.

Top 20: Gwiazdy rocka, których największy przebój to cover
foto: Marc Jacobs/EAST NEWS, Markku Ulander/Lehtikuva/EAST NEWS, Agnieszka „V-spectrum” Jędrzejewska/Antyradio.pl, Jakub Walczak/REPORTER

Każdy muzyk potrzebuje przeboju, by się przebić do świadomości szerokiej publiczności. Co jednak, gdy nie jest pewny swoich umiejętności kompozytorskich? Zawsze może skorzystać z dorobku innych. Historia rocka zna wiele gwiazd, które wybiły się dzięki cudzym piosenkom. Są one z nimi kojarzone do tego stopnia, że często słuchacz nawet nie ma świadomości, kto je skomponował i wykonywał po raz pierwszy. Bywa i tak, że utwory te zostają ich jedynymi hitami, a popularni przez chwilę artyści skazani są do końca kariery na odcinanie kuponów od kawałka, który napisał ktoś inny.

Jeśli graliście kiedykolwiek w zespole wiecie, jaką frajdą jest wykonywanie „cudzesów” na próbach i koncertach. Większość rockowych wykonawców ma w repertuarze covery, a niektóre z nich stały się wielkimi przebojami. Czasem, ku zaskoczeniu samych muzyków, przyćmiły popularnością nawet ich autorskie dokonania. Stąd w zestawieniu obecność nie tylko sezonowych gwiazdek jednego przeboju, których własne kompozycje ni e potrafiły powtórzyć sukcesu coverów, ale i wielkich artystów o wybitnym dorobku, w przypadku których tak się zdarzyło, że to cudzy kawałek stał się ich wizytówką.

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie słynnych gwiazd rocka, których najpopularniejszy utwór napisał inny wykonawca. Jako miarę największego przeboju przyjęliśmy liczbę odtworzeń piosenek danego wykonawcy w serwisie last.fm w ciągu ostatniego tygodnia – matematyka nigdy nie kłamie. Na pewno wśród wybranych przez nas utworów znajdziecie takie, o których nie wiedzieliście, że są w rzeczywistości coverami!

20. Strachy Na Lachy

Grabaż założył Strachy jako odskocznię od Pidżamy Porno. W formule zespołu miało mieścić się granie licznych coverów z najróżniejszych muzycznych półek. Nie może więc dziwić, że niektóre z nich stały się wielkimi przebojami. Z repertuaru SNL w radiu najczęściej usłyszeć można „Dzień dobry, kocham Cię”, ale równie wielką popularność, a jeszcze więcej odtworzeń w sieci uzyskała przeróbka anonimowej więziennej ballady, „Czarny chleb i czarna kawa”. Na koncertach Grabaż nie musi jej nawet śpiewać – zna ją każdy, więc publiczność czasem wykonuje całość za niego.

19. Alien Ant Farm

Zespół z kalifornijskiego Riverside na przełomie lat 90. XX wieku i pierwszej dekady naszego stulecia można było zaliczyć do przeżywającego wtedy szczyt popularności nu metalu. Jednak w odróżnieniu od Korna czy Slipknota Alien Ant Farm grał go znacznie lżej, a także z przymrużeniem oka. Czy Jonathan Davis albo Corey Taylor mogliby porwać się na przeróbkę utworu Michaela Jacksona, w dodatku z falsetami? Niestety, Dryden Mitchell i koledzy nie byli tak zdolnymi twórcami, jak ich poważniejsi konkurenci. Po 2001 roku, gdy hitem stał się „Smooth Criminal” nie zanotowali żadnego dużego przeboju.

18. Urge Overkill

Chyba każdy fan kina rozpozna po jednej nutce ten utwór. Klimatyczno-romantyczny „Girl, You’ll Be A Woman Soon” lśnił na ścieżce dźwiękowej „Pulp Fiction” Quentina Tarantino z 1994 roku. Piosenka zrosła się z filmem na tyle mocno, że chociaż każdy słysząc ją ma przed oczami pląsy Umy Thurman, to mało kto potrafi podać nazwę jej wykonawcy. Utwór nagrała grupa Urge Overkill z Chicago, ale nie jest to jej kompozycja – wielki filmowy hit to przeróbka piosenki Neila Diamonda z 1967. Urge Overkill to modelowy przykład zespołu jednego przeboju.

17. The Lemonheads

Amerykańska grupa The Lemonheads zyskała w latach 90. wielu fanów na fali popularności alternatywnego rocka. Muzycy porównywani do R.E.M. nie osiągnęli tak wielkich sukcesów, jak twórcy „Losing My Religion”, ale też nie mieli się czego wstydzić. Krytycy do dziś wysoko cenią ich album „It’s A Shame About Ray” z 1992. Obok utworu tytułowego największym hitem Cytrynowych Głów z tamtych czasów okazała się przeróbka szlagieru duetu Simon & Garfunkel, „Mrs. Robinson” i to z nią Evan Dando i spółka są dziś najbardziej kojarzeni.

16. Ugly Kid Joe

Hardrockowcy z Ugly Kid Joe także zdobyli wielką popularność w ostatniej dekadzie XX wieku, również w Polsce. Grupa na czele z obdarzonym charakterystycznym, trochę skrzeczącym głosem Whitfieldem Crane'em już pierwszym singlem, „Everything About You” wdarła się na listy przebojów, ale fani rocka pamiętają dziś z ich repertuaru najbardziej kawałek „Cats In The Cradle”, cover folkowej piosenki Harry’ego Chapina z 1974.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele