12.07.2017 15:46

Top 20: Gwiazdy rocka, których największy przebój to cover

Dobry rockowy wykonawca powinien potrafić pisać świetne piosenki – to oczywiste. Ale ciekawa interpretacja cudzych utworów to też wielka sztuka. Poznajcie gwiazdy, które swoje największe hity pożyczyły od innych artystów.

Top 20: Gwiazdy rocka, których największy przebój to cover
foto: Marc Jacobs/EAST NEWS, Markku Ulander/Lehtikuva/EAST NEWS, Agnieszka „V-spectrum” Jędrzejewska/Antyradio.pl, Jakub Walczak/REPORTER

15. UB 40

Najsłynniejszy biały zespół reggae zaczynał jako artysta zaangażowany politycznie, walczący swą muzyką z bezrobociem w Wielkiej Brytanii i polityką Margaret Thatcher. Skończył jako wykonawca kojarzony z plastikowymi coverami popowych przebojów w pseudojamajskiej aranżacji. Grupa ma w dorobku naprawdę sporo świetnych autorskich kawałków, ale radia zamiast nich katują kiczowate przeróbki „Can’t Help Falling In Love” Elvisa Presleya i „Red Red Wine” Neila Diamonda. Ten drugi utwór to zdecydowanie najsłynniejszy hit UB 40. Swoją drogą Diamond musi nieźle zarabiać na tantiemach, skoro pojawia się w tym zestawieniu już drugi raz.

14. Lacuna Coil

Wizytówka Włoch w świecie gotyckiego metalu. Piękna Cristina Scabbia i jej koledzy mają na koncie wiele udanych albumów i własne przeboje, choćby „Heaven’s A Lie”, „Our Truth” i „Trip The Darkness”, ale do świadomości szerszego grona słuchaczy przebili się za sprawą covera ponadczasowego przeboju Depeche Mode, „Enjoy The Silence”. Jego wykonanie na Przystanku Woodstock 2016 wywołało euforię polskich słuchaczy, dla których również jest to najbardziej rozpoznawalny punkt w dyskografii Włochów.

13. Joe Cocker

W przypadku tego artysty oryginalna interpretacja cudzych piosenek to jego znak rozpoznawczy. Joe Cocker nagrywał autorskie numery, ale zapamiętany został przede wszystkim dzięki cudzesom, którym nadał zupełnie nowy  wymiar za sprawą potężnego, zachrypniętego głosu. Każdy zna „You Can Leave Your Hat On”, „Unchain My Heart” i „Summer In The City”, ale nie każdy wie, że to piosenki Randy’ego Newmana, Raya Charlesa I The Lovin’ Spoonful – tak silnie zrosły się w naszej świadomości z postacią brodatego wokalisty. W historii rocka na zawsze pozostanie też jego występ na festiwalu Woodstock w 1969 – wersja beatlesowskiego „With A Little Help From My Friends”, która wielu fanów zdobyła dzięki wykorzystaniu w czołówce serialu „Cudowne lata”, to największy hit Cockera.

12. Soft Cell

Dowodzona przez Marca Almonda formacja to jedna z ikon new romantic. W latach 80. zespół szokował mocno erotyczną estetyką swoich teledysków – dodajmy, że lider wcale nie ukrywał, że woli facetów. Seksowny kawałek „Tainted Love” był przebojem i w MTV, i na parkietach, a po latach zyskał drugie życie dzięki Marilynowi Mansonowi, ale mało kto zdawał sobie sprawę, że napisany został dla piosenkarki Glorii Jones w 1964.

11. Nazareth

Ten szkocki zespół jest żywą legendą hard rocka. Zainspirował setki ciężko grających kapel na całym świecie, na czele z AC/DC.  Jak to często bywa w przypadku rockowych grup, jego ponadczasowym przebojem stał się nie typowy dla jej stylu riffowiec, a podniosła ballada. „Love Hurts” była obowiązkowym punktem każdej prywatki w latach 70. – przy jej dźwiękach tysiące metalowców zdzierało skórę twardziela i okazywało romantyczną duszę. W oryginale wykonywała ją grupa The Everly Brothers.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele