06.06.2018 15:55

Top 20: Zespoły rockowe i metalowe ze Szwecji

Jesteście gotowi na potop świetnej muzyki prosto ze Skandynawii? Z okazji święta narodowego Szwecji prezentujemy najważniejszych wykonawców rockowych i metalowych z tego kraju.

Top 20: Zespoły rockowe i metalowe ze Szwecji
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Święto Narodowe Szwecji obchodzone jest co roku 6 czerwca. Upamiętnia ono odzyskanie przez ten kraj niezależności od Danii poprzez zerwanie skandynawskiej Unii Kalmarskiej, które nastąpiło 6 czerwca 1523. Tego samego dnia niezależnym królem Szwecji obrano Gustawa Wazę, pierwszego władcę z dynastii Wazów, której przedstawiciele sprawowali rządy również w Rzeczpospolitej.

Co ciekawe, dopiero od 2005 roku 6 czerwca został ustanowiony w Szwecji dniem wolnym od pracy. Szwedzi zwykle świętują go na wolnym powietrzu. Korzystając z pięknej czerwcowej pogody, organizują pikniki i chodzą na plenerowe koncerty.

Z pewnością wielu Szwedów będzie celebrować narodowe święto, słuchając muzyki. I ma to swoje uzasadnienie, bo Szwecja od lat dostarcza wyjątkowo wielu muzycznych gwiazd.

Poddani króla Karola XVI Gustawa są specjalistami od muzyki pop. Nawet ci, którzy na co dzień nie słuchają popu, na pewno doskonale znają zespoły ABBA, Ace Of Base, Roxette i Army Of Lovers oraz takich wokalistów, jak Dr. Alban, September czy Måns Zelmerlöw. Ale nas oczywiście dużo bardziej interesują cięższe brzmienia. I w świecie rocka Szwecja ma się czym pochwalić!

Szwecja - zespoły rockowe i metalowe

Z okazji Święta Narodowego Szwecji prezentujemy 20 słynnych wykonawców rockowych i metalowych ze Szwecji. Skål och välkommen!

Amon Amarth

Szwecja to ojczyzna wikingów. Zrozumiałe jest więc, że najpopularniejszy przedstawiciel nurtu viking metalu wywodzi się właśnie z tego kraju. Sami muzycy zespołu z miasta Tumba twierdzą, że wykonują melodic death metal, ale nie da się ukryć – słuchając ich muzyki aż chce się chwycić za topór, wskoczyć na drakkar i wypłynąć na spienione odmęty Bałtyku.

Arch Enemy

Czy death metal może być piękny? Fani Arch Enemy z pewnością sądzą, że tak. Zespół z Halmstad, którego liderem jest gitarzysta Michael Amott zasłynął melodyjnym metalem z damskim wokalem, za który odpowiadały atrakcyjne wokalistki – przez wiele lat Angela Gossow, a od 2014 błękitnowłosa Kanadyjka, Alissa White-Gluz.

Bathory

Najważniejszy szwedzki zespół ekstremalnego metalu. Początkowo Bathory pod wodzą charyzmatycznego wokalisty Quorthona wykonywał klasyczny black metal, by z czasem zwrócić się w stronę podniosłych brzmień vikingmetalowych. Kultowe albumy „Blood Fire Death” i „Hammerheart” musi znać każdy, kto uważa się za fana metalu. Niestety, wspaniałą karierę Bathory przerwała śmierć Quorthona w 2004 roku w wielu zaledwie 38 lat.

Blues Pills

Zespół z Örebro musiał zwrócić uwagę wszystkich miłośników rockowego brzmienia w stylu retro. Grupa ze świetną wokalistką Elin Larsson łączy hard rock z elementami bluesa i psychodelii. W tym roku Blues Pills, którzy zdążyli zostać ulubieńcami polskiej publiczności wystąpią na Pol’and’Rock Festiwal.

Candlemass

Jeden z najważniejszych wykonawców w historii doom metalu. Inspirowane Black Sabbath posępne utwory, napędzane powolnymi, monumentalnymi riffami same stały się inspiracją dla bardzo wielu kapel. Albumy zespołu z lat 80., „Epicus Doomicus Metallicus” i „Nightfall” to jazda obowiązkowa dla każdego smutnego metalowca.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele