18.01.2019 17:36

Top10: Linie basowe, których nienawidzą gitarzyści

Chociaż bas zwykle brzdąka w tle i nadaje utworom rockowym i metalowym klimatu, istnieją także kompozycje, gdzie wychodzi na prowadzenie. Oto 10 takich przypadków.

Bas
foto: pexels.com

Youtuber z Wielkiej Brytanii, Karl Golden tworzy kreatywne filmy, na których gra na gitarze, basie bądź ukulele. Ma już na koncie między innymi liczne tutoriale najtrudniejszych solówek w historii rocka i metalu czy zestawienie najlepszych wokalistów ciężkich brzmień. Na jednym ze swoich ostatnich filmów zaprezentował z kolei 10 utworów, których linie basowe są znienawidzone przez gitarzystów. Dlaczego? Bo przez nie zwykle ukryty między dźwiękami bas, a nie wyeksponowana gitara gra... pierwsze skrzypce. 

10 linii basowych, których nienawidzą gitarzyści

1. Muse - Hysteria

Pierwszy na liście znalazł się singiel rockowej grupy Muse - "Hysteria". Utwór pochodzi z trzeciego albumu zespołu "Absolution" z 2003 roku. Numer został wykorzystany przez stację telewizyjną TNT w spotach reklamowych oraz w drugim sezonie serialu komediowego HBO, "Ekipa". Co ciekawe, kompozycja pojawiła się także w hali drużyny Washington Capitals, która wykorzystała piosenkę do muzycznego wprowadzenia na meczach. 

2. Red Hot Chilli Peppers - Around the World

W zestawieniu nie mogło zabraknąć także Red Hot Chilli Peppers, których basista uchodzi za jednego z najlepszych muzyków związanych z tym instrumentem na świecie. Flea wysuwa się na pierwszy plan np. w utworze "Around the World", który znalazł się na albumie "Californication" z 1999 roku. 

3. Chic - Good Times

Chic to z kolei grupa R&B, która rozpoczęła swoją karierę w późnych latach 70. Ich utwór "Good Times" z charakterystycznym basem jest jednym z najczęściej wykorzystywanych motywów w innych piosenkach w historii muzyki. Najczęściej sample z numeru trafiały przez lata na kawałki hip-hopowe

4. Yes - Roundabout

Kolejny na liście utwór to "Roundabout" z repertuaru Yes skomponowany przez wokalistę zespołu Jona Andersona i Steve'a Howe'a. Numer pochodzi z 1972 roku i stał się z czasem jednym z najpopularniejszych dzieł kapeli.

5. Nirvana - Lounge Act

Na półmetku listy pojawił się "Lounge Act" z jednej z najważniejszych płyt rockowych w historii muzyki - "Nevermind" Nirvany. Chociaż utwór nie zalicza się do największych hitów grupy, przykuwa od lat uwagę fanów głębokiego basowego brzmienia. 

6. Queen - Another Bites the Dust

Zestawienie nie mogło pominąć Queen i ich "Another Bites the Dust". Funkowe brzmienie utworu z płyty "The Game", zapewniło wyraźną pozycję basu w numerze. Kawałek jako singiel sprzedał się w liczbie 7 milionów sztuk, był również nominowany do nagrody Grammy. 

7. Metallica - Anesthesia (Pulling Teeth)

Lista zdominowanych przez bas utworów musiała zawrzeć odważną kompozycję Metalliki, którą zespół zawdzięcza zmarłemu Cliffowi Burtonowi. Instrumentalne kawałki w latach wydania "Kill'em All" nie były szczególnie popularne na płytach metalowych. Dodatkowo w "Anesthesia (Pulling Teeth)" dominował bas, nie faworyzowane gitary. Jednak jak widać ryzykowny ruch liderów Wielkiej Czwórki zdecydowanie się im opłacił. 

8. Tool - Schism

Jeśli chodzi o Tool, w zestawieniu Goldena mogła się pojawić długa lista ich numerów. Grupa przykłada dużą wagę w swoich kompozycjach do brzmienia i uwypuklenia basu. Ich utwór "Schism" nie odbiega od tej zasady. Utwór pojawił się na płycie Lateralus z 2001 roku, a rok później otrzymał nagrodę Grammy.

9. Primus - Wynona's Big Brown Beaver

Youtuber nie podał konkretnego utworu Primus na swojej liście. Jednak grupa jest znana z ze swojego wyjątkowego podejścia do eksponowania basu, dlatego również w ich przypadku mogła się tutaj znaleźć niemal każda kompozycja. Wybraliśmy z dyskografii zespołu kawałek "Wynona's Big Brown Beaver" 1995 roku.

10. Megadeth - Peace Sells

Zestawienie basowych perełek w utworach zamyka utwór "Peace Sells" Megadeth z intro granym przez Dave'a Ellefsona. Dzieło Dave'a Mustaine'a to jeden z największych hitów grupy , które zostało wyróżnione przez telewizję VH1 i umieszczone na 11. miejscu listy 40 najważniejszych utworów metalowych wszech czasów

Joanna Chojnacka
Tagi: Duperele