22.01.2018 15:38

Top10: Zespoły rockowe i metalowe z Ukrainy

Ukraina stała się niepodległa po raz pierwszy dokładnie 100 lat temu. Z tej okazji przedstawiamy 10 ciekawych wykonawców z kraju naszych wschodnich sąsiadów.

Top10: Zespoły rockowe i metalowe z Ukrainy
foto: kadr z wideo, Palinchak Mikhail/Ukrafoto/East News

Sąsiedztwo Polaków i Ukraińców nie należy do najłatwiejszych. Stulecia wspólnej historii z jednej strony nas łączą, ale z drugiej, niestety, bardzo mocno dzielą. Warto jednak zasypywać dzielące nas przepaści, a nic nie łączy tak dobrze, jak muzyka!

Kultury Polski i Ukrainy z oczywistych względów mają wiele wspólnego. Ukraińska muzyka ma więc spore szanse, by wpaść w polskie ucho. Kilku wykonawców z kraju naszych sąsiadów odniosło u nas niemałe sukcesy, by wymienić choćby folkowo-rockowy zespół Haydamaky (znany między innymi ze współpracy z Voo Voo), folkową grupę DakhaBrakha, elektroniczną Onukę czy kabaretowy projekt Dakh Daughters. Nie można pominąć też polsko-ukraińskiego Eneja, który cieszy się popularnością po obu stronach Buga.

Mniej znana jest za to muzyka rockowa i metalowa z Ukrainy. Warto jednak rozejrzeć się na tamtejszej scenie, bo w Kijowie, Lwowie, Doniecku i innych miastach tego kraju nie brakuje ciekawych wykonawców, zdobywających uznanie także poza jego granicami. Wiele z nich odwołuje się do ukraińskiej kultury i muzyki ludowej, dzięki czemu ukraiński rock ma niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju koloryt.

22 stycznia obchodzi się Dzień Jedności Ukrainy, który upamiętnia dwa ważne wydarzenia, jakie wydarzyły się pod tą datą. W 1918 roku niepodległość od Rosji proklamowała Ukraińska Republika Ludowa – niepodległa Ukraina pojawiła się zatem po raz pierwszy dokładnie 100 lat temu. Z kolei rok później podpisano akt zjednoczenia między Ukraińską Republiką Ludową i Zachodnioukraińską Republiką Ludową. To dobra okazja, by świętować z naszymi sąsiadami i posłuchać 10 wartych poznania zespołów z Ukrainy.

Drudkh

Jeden z najsłynniejszych zespołów blackmetalowych z Europy Wschodniej. Powstał w 2002 roku w Charkowie. W warstwie tekstowej Drudkh czerpie inspirację z kultury i mitologii Słowian oraz utworów narodowych poetów ukraińskich, zwłaszcza Tarasa Szewczenki. W marcu 2018 ukaże się 11. album studyjny zespołu, „They Often See Dreams About the Spring”.

Stoned Jesus

Trudno uwierzyć, że ta kapela pochodzi ze wschodu Europy. To ukraińska odpowiedź na Kyuss, Queens Of The Stone Age czy Orange Goblin – stoner i doom na najwyższym poziomie. 

Sinoptik

Nowoczesny rock ze stonerowym posmakiem to domena także grupy Sinoptik z Doniecka. W 2016 roku zespół wygrał międzynarodowy konkurs zespołów rockowych, Global Battle of the Bands. Już teraz należy do grona największych ukraińskich gwiazd rocka. 

Okean Elzy (Океан Ельзи)

Działający od 1994 roku we Lwowie zespół to jeden z najważniejszych wykonawców ukraińskiego mainstreamowego rocka. Grupa cieszy się popularnością także w innych krajach postsowieckich, koncertowała w Niemczech, Francji i Anglii. Frontman zespołu, Swietosław Wakarczuk to na Ukrainie bardzo wpływowa postać i poważany społecznik. Co ciekawe, w 2017 roku Okean Elzy wystąpił w reklamie... polskiego operatora telefonii komórkowej.

Jinjer

Ten pochodzący z Horliwki w obwodzie donieckim zespół uznawany jest za jedną z najlepszych ukraińskich kapel metalowych. W swojej muzyce łączy metalcore, groove metal i hardcore. Znakiem rozpoznawczym zespołu jest bardzo ekspresyjny wokal Tatiany Szmajljuk.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele