08.11.2017 10:24

Transpłciowa wokalistka metalowa wybrana do władz stanowych Wirginii

Danica Roem z thrashmetalowego zespołu Cab Ride Home jest pierwszą osobą transgenderową, która wygrała wybory do Izby Delegatów stanu Wirginia.

Transpłciowa wokalistka metalowa wybrana do władz stanowych Wirginii
foto: The Washington Post/AP/EAST NEWS

Grupa Cab Ride Home znana była do tej pory tylko zagorzałym miłośnikom thrashu. Działająca od 2006 roku w Manassas w amerykańskim stanie Wirginia doczekała się dwóch płyt EP i jednego albumu studyjnego, „Crash The Gate”, który ukazał się 7 kwietnia 2017. Teraz jednak zespół może zyskać spory rozgłos za sprawą politycznego zaangażowania wokalistki.

32-letnia liderka zespołu, Danica Roem dała się poznać lokalnej społeczności jako dziennikarka pisma „Gainesville Times”. Jest osobą transpłciową – urodziła się jako mężczyzna, a w 2013 roku zadeklarowała się jako kobieta.

Jako rozpoznawalna w Wirginii postać i doświadczona społeczna aktywistka postanowiła wystartować w wyborach do Izby Delegatów, jednej z izb stanowego parlamentu z ramienia Partii Demokratycznej. Swoją decyzję skomentowała:

"

Czy tylko dlatego, że śpiewam w heavymetalowym zespole, macham przy tym głową i dostaję za to pieniądze nie mogę wystartować w wyborach? "

Smaczku sytuacji dodawał fakt, że Wirginia to stan wyjątkowo konserwatywny, a Danica starała się o mandat z okręgu 13, zajmowany od 1992 roku przez republikanina Roberta G. Marshalla, który sam siebie nazywa „naczelnym homofobem stanu”. Ku zaskoczeniu wszystkich obserwatorów, w wyniku wyborów z 7 listopada 2017 Roem „wysadziła z fotela” pewnego siebie starego politycznego wygę. W trakcie kampanii Marshall odnosił się do rywalki z jawną pogardą – w wywiadach twierdził, że jej styl życia „zaprzecza prawom natury i Boga”, krytykował też jej działalność w metalowym zespole.

Osoby transgenderowe albo transpłciowe identyfikują się psychicznie i emocjonalnie z inną płcią niż ta, z którą się urodziły. Na scenie muzycznej działa wielu transgenderowych artystów, między innymi Laura Jane Grace z Against Me!, Mina Caputo (kiedyś Keith Caputo) i Anohni. W świecie polityki wciąż jednak osoby transpłciowe nie mają znaczącej reprezentacji.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News